Začaly letní prázdniny, doba dovolených. Bezstarostnost lidí ovšem láká zloděje, pro něž začínají právě v červenci a v srpnu nefalšované Vánoce. Policisté znovu opakují již stokrát vyřčené pravdy, které se ani letos nevyplatí podceňovat. Opak se může v momentu nehezky vymstít, navíc objasněné krádeže jsou spíše dílem náhody.

Mobil nebo kabelka na stole? Chyba!


„V letních měsících zaznamenáváme větší počet drobných krádeží než jindy,“ varuje hned na začátek policejní tisková mluvčí Eva Sichrová. Podle ní mluví statistiky posledních dnů jasně. Přitom lidé by mohli řadě nepříjemností bez větších problémů předejít. Museli by ovšem dávat větší pozor. „V zahradních restauracích využívají pachatelé chvilkové nepozornosti. Mobil nebo kabelka na stole jsou pak snadnou kořistí, pokud jdou hosté třeba jen na toaletu,“ hovoří o prvním bodu bezpečnostního desatera. A další se hned nabízejí. „To samé platí na koupalištích, když se jdou lidé vykoupat. Odložený mobil pod dekou začne zvonit a pohroma je na světě,“ přidává další možnou lapálii s telefonem Eva Sichrová.

Žně zažívají o prázdninách zloději také v nejrůznějších obchodních řetězcích. Noční můra nakupujících může začít už na parkovišti. A opět stačí chvilka nepozornosti nebo domněnka, že auto dokáže nahradit trezor.

Bezpečnostní recept Evy Sichrové je opět jednoduchý, leč účinný: „Apeluji na řidiče, aby nenechávali věci ve vozidlech, zejména kabelky a peněženky.“ Pokud budete dodržovat toto jednoduché pravidlo, zbývá už jen „přežít“ samotný nákup. Opatrnost si vezměte každopádně s sebou. „Setkáváme se totiž s případy krádeží peněženek v nákupních vozících v supermarketech, to je častá záležitost v našem okrese. Doménou žen je, že u platební karty mají napsaný pin, pachatelé pak vybírají z účtu tisíce, někdy i desetitisíce korun,“ podotýká Sichrová.

Léto ale není bohaté jen na krádeže peněženek, dokladů a telefonů. Ve velkém mizí také jízdní kola. Jejich majitelé často zapomínají na skutečnost, že ani zámek je nemusí před „novým majitelem“ ochránit. Co by poradila Eva Sichrová v tomto případě? „I řádně zabezpečené kolo je lepší mít na očích, pokud se třeba jdete občerstvit do nějaké restaurace,“ říká pro Deník s tím, že podobně by měli cyklisté zacházet se svým kolem i u plováren.

Spaní pod širákem má svá úskalí

Že drzost pachatelů kolikrát nezná mezí, dokládají dva případy ze závěru minulého týdne, o nichž Deník již informoval. K oběma došlo v Lanškrouně a krádeže měly v podstatě totožný scénář: zloději využili okolnosti, že si okradený na chvíli zdřímnul. „Nejprve v pátek krátce před půlnocí mladé ženě spící na lavičce před domem někdo sebral z kabelky mobilní telefon. V neděli ráno odcizil neznámý pachatel spícímu muži batoh s peněženkou, doklady, platebními kartami, mobilem a dvěma tisíci korun,“ bilancuje svým způsobem kuriózní události, v nichž opět poškození odplatili na chvilku nepozornosti, Eva Sichrová.

Pamatujte si:
1. Mobilní telefon raději nechte v kapse, na stole je snadnou kořistí.
2. Zvonící telefon na plovárně snáze přiláká zloděje.
3. Zaparkované auto není trezor!
4. Peněženky nenechávejte v nákupních vozících.
5. V žádném případě nepište ke své platební kartě kód pin!
6. Také uzamčené jízdní kolo je vždy lepší mít na očích.
7. I ve spánku hrozí okradení.
8. Odcizené mobily a platební karty okamžitě zablokujte!
9. Cennosti je lepší nechat doma.
10. Prevence je na místě, objasněnost krádeží je totiž nízká.

JAN POKORNÝ