Před deseti lety se svět otřásl. Tehdy vyšlo najevo, že nikde na světě není zcela bezpečno.
Datum 11. září od té doby získalo až mystický nádech. Americké zpravodajské služby i letos vydaly zprávu, že mají důvodné obavy z opakování útoků.

V regionu klid

V regionu ale zatím panuje spíše klid. „Žádná speciální opatření na den 11. září pardubická policie nechystá. V tento den je plánován běžný výkon služby s tím, že policisté ve výkonu budou s ohledem na toto rizikové datum monitorovat některá místa. Jaká, to nebudeme z taktických důvodů konkretizovat,“ konstatovala mluvčí pardubické policie Eva Maturová.

„Jediné opatření v souvislosti s 11. zářím pro nás je zajišťování hladkého průběhu koncertu Americké requiem v ČEZ Areně, jinak je ve městě plánován běžný výkon služby,“ uvedl ředitel pardubické městské policie Petr Kvaš.

Zvýšená bezpečnostní opatření se neplánují ani v důležitých průmyslových podnicích. „Žádná zvláštní opatření s ohledem na datum 11. září neděláme. Bezpečnostní pravidla jsou, s ohledem na povahu výrobního procesu, nastavena na dostatečné úrovni již několik let velmi přísně, a tak není třeba zavádět žádný zvláštní režim,“ vyjádřila se Jana Iovlevová, tisková mluvčí společnosti Paramo.
Na krizové datum už se dávno připravilo i pardubické letiště.

„Opatření pro zajištění bezpečnosti jsme samozřejmě přijali, a to jak ve spolupráci s Policií České republiky, tak s naší bezpečnostní agenturou. Přesněji je ale z pochopitelných důvodů nemohu nijak specifikovat,“ informoval náš Deník ředitel pardubického letiště Vít Málek.
Podle něj v období kolem 11. září platí stav „zvýšené bdělosti“ pro všechny letiště bez rozdílu.

„To datum samozřejmě nabízí možnost zneužití tohoto výročí k opakování. Letecký provoz ale bude jako každý jiný den, žádná omezení se nekonají,“ poznamenal Málek.

Letecká doprava byla 11. září 2001 nad Amerikou byla zastavena. Krize a strach se ale brzy přenesly do celého světa.

Dopady pociťujeme

„Po útocích nastala taková vlna šoku z útoků, kdy se lidé skutečně báli nasednout do letadla, protože se obávali toho, že se bude podobný scénář opakovat. Jenže relativně v krátké době ten strach pominul – částečně i z nutnosti. Letecká doprava je dnes prakticky nenahraditelná a neobejdeme se bez ní. Přesto následky útoků můžeme vidět i dnes. Bezpečnostní opatření týkající se například předmětů, které lze s sebou vzít na palubu letounu, od té doby platí dodnes, stejně jako další opatření,“ uzavřel Vít Málek.