Prodejci tvrdí, že po loňském útlumu lidé opět začínají byty kupovat. Realitní makléři jsou však skeptičtější, trh s novými byty už je podle nich naplněný.

„Co by měli developeři jiného říkat, než že u nich stojí fronty a lidé nevědí, za co by peníze utratili,“ řekl majitel realitní kanceláře Jan Jošt.
Bytové domy i rodinné domy se začaly v Pardubicích a jejich okolí hojně stavět, když před několika lety strmě stoupala poptávka po bydlení. Podle Jošta se teprve až v druhé a třetí vlně začaly stavět opravdu pěkné byty, „ale přišly na trh pozdě“.

Developeři jsou jiného názoru. Loňská poptávka proti minulosti až nepřirozeně klesla, zatímco letos se vrací pozvolna do normálu. „Teď spíš čekáme, až se srovnají banky. Lidé často nedosáhnou na úvěr, ale je jen otázkou času, až se podmínky bank zase zlepší,“ řekl místopředseda představenstva firmy CZ Stavební holding Jan Paseka.

Pro kupující je dobrou zprávou, že mnohdy ceny nových bytů v Pardubicích stagnovaly či mírně klesly. Prodejci však podotýkají, že víc zlevnit nemohou, protože jejich marže jsou minimální a pro snížení cen už není prostor. Proto se v Pardubicích ani nerozmohly významně další bonusy, které nabízejí developeři v Praze.

Ve většině ostatních měst je poptávka po novém bydlení stále utlumená. Developerské projekty jsou v krajském městě, které má větší možnosti pracovního uplatnění, velkorysejší než na venkově.

„Postavily se tři bytové domy a polovina bytů je pořád volných,“ řekl místostarosta Ústí nad Orlicí Luboš Bäuchel. Ústí by podle něj prospěl další větší zaměstnavatel, poté by lidé byty začali kupovat.

V Litomyšli nové byty moc nevznikají. Čtyři bytové domy si proto postaví město samo, dva z nich zadá developerovi. Přihlásil se jen jeden, nyní se obě strany pobaví o podmínkách. Také Chrudim teprve čeká na velkou výstavbu.