Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Děti 17. listopadu: Jsem ráda, že můj táta protestoval

Pardubice - „Z doby před Sametovou revolucí bych nic vracet nechtěla,” říká Adéla Kutálková (*1989)

17.11.2011 1
SDÍLEJ:

17. listopad v PardubicíchFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Jak na listopadovou revoluci vzpomíná mládež s rokem narození 1989? Mnozí jistě znáte scénku známých bavičů Oldřicha Kaisera a Jiřího Lábuse Zkouška z dějepisu, kdy vyvolaná žákyně Karolína Kaiserová zkratku OF vysvětluje jako Osvobození Fojtíka, za heslo studentů považuje „Svobodné Dolby” a marně loví z paměti název komunistické strany.

Úsměvná scénka by se jistě před leckterou školní tabulí možná i odehrát mohla.
Vzpomínky ale má i generace, která v roce 1989 teprve přišla na svět.

Důležité datum

„Podle mě je ten rok významné datum. Je důležité pro Českou republiku. I když věci jako nemožnost vycestovat nebo nízkou životní úroveň znám jen z vyprávění. Sentimentalitou rozhodně netrpím, nechtěla bych nic z té doby vracet,” vzpomíná nyní dvaadvacetiletá Adéla Kutálková.

Ve škole jsme brali dějepis z let 1989 až 1993 poměrně podrobně. Od protestů přes jednání s komunistickou stranou. Co se týká Václava Havla, je podle mě více symbolem, než hybatelem revoluce. Jeho jméno pomohlo jako reprezentace lidí, ale o revoluci se zasloužila velká spousta osob,” domnívá se Adéla.

Táta vyprávěl

Nevychází jen ze vzpomínek na školní výuku. „I doma jsme se o těchto věcech bavili. Táta vyprávěl, jak spolu se strýcem vyrazili v sobotu 25. listopadu 1989 na Letnou. Povídali jsme si o tom, jak protest, kam dorazil milion lidí vypadal a vzpomínal na to, jaká byla tehdy zima. Udělala jsem si z toho obrázek, jak asi lidé tehdy revoluční nálady prožívali, že věděli, že už se režim nezadržitelně bortí. A jsem také ráda, že se toho účastnil, protože to pro tuhle zem bylo správné,” dodává studentka z Pardubic.

Nespokojenost trvá

Spokojenost ale není stoprocentní. „Jsem ráda za demokracii a myslím, že jako země jsme od roku 1989 udělali velký krok dopředu. Bohužel ale nejsem spokojená se současným stavem. Politická kultura a chování dnešních politiků je otřesné a jak se ukázalo, ani příchod nové strany do parlamentu nic nevyřeší. V tom nemáme zrovna být na co hrdí,” říká Adéla Kutálková.

Autor:

17.11.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Cvičení Agens 2017 v Pardubicích. Město zkouší evakuaci velkého počtu osob v případě teroristického útoku otravnou látkou. V první evakuační zóně to znamená do bezpečí dostat děti z MŠ Pastelka.

Evakuace školky? V případě ohrožení za děti odpovídá město

Vojáci 14. pluku logistické podpory vyrazili za školáky do Dolní Rovně a Rosic u Chrudimi.
11

Vojáci vyrazili za žáky do škol

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Jeden se schoval v popelnici, další byl drogový dealer

Pardubice - Zamotaný příběh s telefonní budkou na začátku skončil dopadením distributora narkotik.

Komedie o manželských vztazích zavede diváky Z postele do postele

Pardubice – Východočeské divadlo v Pardubicích zařazuje do svého repertoáru komedii anglického dramatika Alana Ayckbourna s názvem Z postele do postele. Premiéry se uskuteční o nadcházejícím víkendu vždy od 19 hodin v Městském divadle.

Tendr na stavbu dálnice D35 k Vysokému Mýtu finišuje

Pardubicko - Z hlediska předvolební kampaně s křížkem po funuse, totiž v pátek v první den voleb otevře pardubické Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) obálky s nabídkami stavebních firem na stavbu prvních dvou úseků dálnice D35 z Opatovic nad Labem k Vysokému Mýtu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení