Děti, které se ocitly v nouzi a musely opustit z nařízení soudu či po dohodě úřadů s rodiči svoje domovy, nacházejí dočasné útočiště ve dvou nových rodinných buňkách v Dětském centru Veská.

Místo paní vychovatelky teta

Dva minibyty s vlastní kuchyní, dětským pokojem a koupelnou slouží chlapcům a dívkám již zhruba měsíc, ale teprve včera byly za přítomnosti politiků a novinářů slavnostně „zkolaudovány". A podle slov ředitelky Dětského centra Veská Markéty Tauberové šlo o poslední takovou akci pro veřejnost. „Chceme co nejméně zasahovat do soukromí dětí," zdůvodnila včera. Novináři si tak mohli zřejmě na delší dobu naposledy projít a vyfotit interiér centra.

V každé ze dvou nových rodinných buňěk mohou žít až čtyři děti. Ve dne i v noci se o ně starají zaměstnankyně centra – pro děti jednoduše tety. Tento model připomíná reálný život v rodině více než klasická ústavní péče a dává dětem větší pocit domova. Proto se k němu přistupuje. V současné době disponuje centrum Veská celkem pěti podobnými minibyty.

Čtyři miliony na přestavbu bývalého klasického zdravotnického oddělení na dvě rodinné buňky šetřilo centrum z příspěvků Pardubického kraje a z peněz od sponzorů přibližně čtyři roky.

Pobyt na tři měsíce až půl roku

„Děti jsou k nám obvykle umisťovány na tři měsíce, ale tuto dobu je možné prodloužit ještě o další tři měsíce," uvedla Markéta Tauberová.

Děti jsou z rodin, které se ocitly ve vážných problémech, ale většina z nich se po pár měsících vrací zpět ke svým rodičům. A čeho se potíže rodin nejčastěji týkají? „Peníze – to bývá kámen úrazu a důležitý faktor. Máme maminky, které s dětmi vystřídají tři, čtyři azylové domy, a pak už nemají peníze na zaplacení ani tam," vysvětlila šéfka centra, z jakých podmínek děti přicházejí. Často nejde o to, že by rodiče vůbec žádné peníze neměli, ale neumí s nimi správně hospodařit.

V ústavní péči je v Česku umístěno výrazně více dětí než v ostatních zemích Evropské unie. Pardubický kraj se zapojil do transformace dětských domovů, jejímž cílem je maximálně podporovat péči ve vlastních rodinách a pokud opravdu není možné ponechat dítě v jeho rodině, pak má být umístěno k pěstounům, nikoliv do ústavu.

Místo velkých zařízení by měly za několik let v kraji fungovat hlavně služby ambulantní a terénní, ve kterých by se uplatnili i nynější pracovníci z ústavů.

„Terénní práci jsme si vyzkoušeli díky pilotnímu projektu ministerstva práce a sociálních věcí. Jezdili jsme do dvou rodin, v jedné službě budeme pokračovat i dál a chceme tyto služby rozšiřovat," sdělila Markéta Tauberová.
Kromě pěti minibytů v obci Veská má centrum k dispozici i tři komunitní byty v Pardubicích. V současné době jsou prázdné.

Byli v nich ale již ubytovaní zahraniční žadatelé o mezinárodní adopci i s dětmi, které jsou v tuto chvíli již v osvojení v cizině.