Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Děti z autistické třídy budou vyrábět různé vánoční dárky

Pardubice - Dítě dobře nerozumí tomu, co vidí, slyší a prožívá. Žije ve svém světě, říká lékař Skalický.

13.12.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/ Nataša Šmatová

První specializovaná třída pro děti s poruchou autistického spektra v Pardubicích, která vznikla letos při Dětském rehabilitačním centru (DRC) Lentilka, připravuje na dnešek sváteční setkání s rodiči a přáteli.

Příjemné posezení

„Jedná se o posezení s vánoční atmosférou, kde si při kávě a cukroví rodiče spolu s dětmi vyrobí dáreček s vánoční tematikou za poslechu vánočních koled. Budou mít příležitost si popovídat s ostatními rodiči, s učitelkami, speciálním pedagogem a dalším personálem, který o děti pečuje,“ říká ředitelka Gabriela Bělková.

Třídu pro děti s poruchami autistického spektra (PAS) otevřeli v rehabilitačním centru Lentilka letos v říjnu.
Autismus je jednou z nejzávažnějších poruch dětského mentálního vývoje. Jedná se o vývojové postižení známé jako kvalitativní vada komunikace, sociálních vztahů a představivosti.

„Důsledkem poruchy je, že dítě dobře nerozumí tomu, co vidí, slyší a prožívá. Žije ve svém vlastním uzavřeném světě a jen někdy se ,podívá’ do světa našeho,“ vysvětluje patron třídy, lékař a poslanec Jiří Skalický a dodává, že tito lidé pak mají problémy s komunikací, ve vztazích s ostatními lidmi a obtížně zvládají běžné sociální dovednosti.

„Pro běžnou společnost je tato porucha nesrozumitelná, těžko uchopitelná a lidé nevědí, jak mají k těmto lidem přistupovat,“ sděluje Skalický.
S dětmi s autismem ve věku od tří do sedmi let pracuje v Lentilce odborně vyškolený a posílený personál, tedy speciální pedagog, pedagog, zdravotní sestra a asistent, a to podle speciálního výukového programu TEACCH – strukturované učení a aplikované behaviorální terapie.
S centrem spolupracuje krajská koordinátorka pro autismus Markéta Jirásková ze Speciálně pedagogického centra, které je součástí Základní školy a Praktické školy Svítání Pardubice.

„První čtvrtletí fungování třídy pro děti s PAS mohu hodnotit jako velmi pozitivní, kdy se nám společně podařilo rychle se na tuto novou situaci zadaptovat, jak ze strany personálu, tak i péče o děti a spolupráce s rodiči,“ podotýká Gabriela Bělková.
„Daří se nám sladit individuální speciálně-pedagogickou práci s dětmi s prací ve skupině,“ pokračuje ředitelka. „V prosinci jsme třídu rozšířili ještě o jedno nové dítě s Aspergerovým syndromem a také o jednu další osobní asistentku.“

Pravidelná setkání?

Ředitelka také velice kladně hodnotí spolupráci s rodiči, kteří se snaží k problematice autismu získávat stále nové a nové informace, aby mohli společně s námi dětem poskytnout co nejkvalitnější péči. „Například jedna maminka zahájila rozšiřující studium k autismu na Pedagogické fakultě v Praze spolu s našimi čtyřmi pracovníky Lentilky,“ popisuje Gabriela Bělková a uzavírá: „Jelikož je péče o dítě s PAS velice náročná, a to zejména pro rodiče, jejichž péče o dítě je v podstatě čtyřiadvacetihodinová, připravujeme pro ně od února 2011 pravidelná setkávání, kdy se jich budou účastnit také rodiče s dětmi staršími, ale i odborníci.“

Zdenka Hanyšová Celá

13.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Cvičení Agens 2017 v Pardubicích. Město zkouší evakuaci velkého počtu osob v případě teroristického útoku otravnou látkou. V první evakuační zóně to znamená do bezpečí dostat děti z MŠ Pastelka.

Evakuace školky? V případě ohrožení za děti odpovídá město

Vojáci 14. pluku logistické podpory vyrazili za školáky do Dolní Rovně a Rosic u Chrudimi.
11

Vojáci vyrazili za žáky do škol

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Jeden se schoval v popelnici, další byl drogový dealer

Pardubice - Zamotaný příběh s telefonní budkou na začátku skončil dopadením distributora narkotik.

Komedie o manželských vztazích zavede diváky Z postele do postele

Pardubice – Východočeské divadlo v Pardubicích zařazuje do svého repertoáru komedii anglického dramatika Alana Ayckbourna s názvem Z postele do postele. Premiéry se uskuteční o nadcházejícím víkendu vždy od 19 hodin v Městském divadle.

Tendr na stavbu dálnice D35 k Vysokému Mýtu finišuje

Pardubicko - Z hlediska předvolební kampaně s křížkem po funuse, totiž v pátek v první den voleb otevře pardubické Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) obálky s nabídkami stavebních firem na stavbu prvních dvou úseků dálnice D35 z Opatovic nad Labem k Vysokému Mýtu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení