V Dětském domově Pardubice v současné době žije 35 dětí, devět z nich zde stráví i letošní Vánoce. Štědrovečerní večeři si děti připraví samy, budou mít tradičního kapra s bramborovým salátem.

DVACET ZŮSTÁVÁ
A jak to bude s dárky? Děti si píši o dárky dopředu, stejně jako v rodinách. „Dříve byla v domovech praxe taková, že dárky například od sponzorů si děti rozbalovaly hned, jak je dostaly. Nyní se však snažíme slavit Vánoce tak, jak je to běžné, tedy na Štědrý den. Děti, které na svátky odjíždí domů, si je rozbalí po návratu,“ řekla ředitelka Dětského domova Pardubice Kateřina Fialová.

Podobný průběh mají vánoční svátky i v Dětském domově v Holicích. „V domově máme 27 dětí, na Vánoce jich však větší část odjede. Přes svátky jich tu zůstane asi 10 nebo 11. Díky tomu bude vánoční atmosféra o něco rodinnější,“ řekl ředitel Dětského domova Holice Ondřej Výborný.

Podle něj se Štědrý den v domově přibližuje tomu v běžných domácnostech. „Když děti ráno vstanou, tak poklidí, a potom začnou s pomocí vychovatelů připravovat oběd, tedy čočkovou polévku,“ podotkl ředitel. Samy si připraví také bramborový salát a kuřecí řízky. Po večeři se většinou chodí projít a když se vrátí, mají pod stromečkem nachystané dárky.