Unikátní hiporehabilitační metodu nyní v centru Apolenka ve Spojile vyučuje Charles Fletcher z amerického Texasu. Pomoci může dětem s fyzickým i mentálním postižením. Hiporehabilitace je speciální forma fyzioterapie prostřednictvím koně.

„Chtěla jsem se v tomto oboru vzdělávat, ale v České republice to skoro není možné. Tak jsem oslovila odborníky ze Severní Ameriky a výsledkem je spolupráce s Charlesem Fletcherem,“ vysvětlila Klára Kučerová z občanského sdružení Apolenka, jak vlastně došlo k uspořádání semináře. Toho se účastní zaměstnanci hiporehabilitačních center z celé republiky.

A v čem je vlastně metoda Charlese Fletchera výjimečná? „Sestavil a rozpracoval podrobný manuál. Vytvořil 78 úrovní, díky nimž je potenciál mentálně a fyzicky postižených dětí rozvinut na svou maximální hranici,“ uvedla Klára Kučerová.
„Tato metoda vznikala sedm let. Vyvinul jsem speciální manuál pro autisty, děti s Downovým syndromem, s obrnou a další,“ upřesnil Charles Fletcher.

V centru Apolenka, které se hiporehabilitaci věnuje, by Fletcherovu metodu v budoucnu rádi využívali.
Podle Kláry Kučerové ale mohou být problémem peníze. „Musíme doufat, že se nám podaří sehnat nějaké dotace či granty,“ informovala náš Deník Kučerová.

Metodu z amerického Texasu si jako první mohly vyzkoušet dvě děti z pardubické školy Svítání Klára Štegnerová a Martin Chyba. Charles Fletcher tak mohl s jejich pomocí demonstrovat své hiporehabilitační metody přímo v praxi.
„Do Apolenky pravidelně jednou týdně na hiporehabilitaci jezdíme. Každé z dětí tu má vždy třicet minut, které může strávit na koni,“ řekla PR manažerka školy Svítání Hana Štráchalová.

Lukáš Dubský