Téměř polovina školáků na Pardubicku ve věku od šesti do patnácti let nemá před rodiči tajemství a svěřila by se jim skoro se vším.
Starší děti by neprozradily, kdyby se dopustily „nějakého úletu“, kdyby kouřily nebo braly drogy, mladší by nepřiznaly pití alkoholu, krádež, ale nevyzradily by dospělým ani svá překvapení a tajemství.
Vyplynulo to z celorepublikového průzkumu Deníku mezi 1400 dětmi s rovnoměrným regionálním zastoupením ve všech okresech.
S potížemi, které nechtějí říct rodičům, se školáci velice často obracejí telefonicky a anonymně na Linku bezpečí.
„Důvod, proč dítě některé věci rodičům nesvěří, může být generační, ale stále častěji také to, že rodiče nemají na dítě čas a nerozumějí mu. Děti proto hledají někoho, komu by se svěřily,“ sdělila včera našemu Deníku vedoucí pracovnice Linky bezpečí.
Děti se vůbec nejvíce obávají reakce rodičů na věci, které neměly dělat, které jim rodiče zakázali.
Pokud dospělí chtějí, aby se jim dítě více svěřovalo, měli by s ním hodně mluvit.
Pardubický psycholog Jiří Knoll radí: „Velmi záleží na vazbách v rodině a na vzájemném vztahu rodičů. Když dítě vidí, že jeho rodiče mezi sebou hodně komunikují a jsou k sobě otevření, bude se chovat podle jejich vzoru a snadněji se svěří,“ říká psycholog.
Často však dochází k tomu, že dítě se rodičům ke špatnostem přizná a dospělí zareagují nevhodně.
„Rodiče by měli ocenit snahu dítěte svěřit se a jejich důvěru, která je důkazem toho, že vazby v rodině jsou v pořádku. Rozhodně by neměli potomka trestat, ale měli by si s ním o problému promluvit,“ zdůrazňuje psycholog Pedagogicko – psychologické poradny v Pardubicích Jiří Knoll.
Více informací o dětských problémech najdete také ZDE