Chůvička, jak se paní na hlídání říká, dnes už ale není vymožeností jen pro rodiče z bohatých poměrů. „Ono to zase tak finančně náročné není. Ceny se pohybují většinou od těch 70 do 90 korun za hodinu hlídání. Pokud chce maminka hlídání na delší dobu a častěji, bývá to levnější, než když je to jen jednorázové hlídání,“ vysvětluje Zdeňka Pilařová, společnice firmy poskytující služby pro domácnost.

Rodiče překvapivě nemají velký zájem o hlídání odpolední nebo večerní. Nevyužívají tedy chůvičky, když jdou do divadla nebo kina, ale spíše přes den. A to především v situaci, kdy je pro ně placené hlídání nevyhnutelně nutné.

„Je veliký zájem o hlídání dopolední. Jesle byly zrušeny a maminky se asi potřebují vrátit rychleji do práce. Většinou hlídáme malé děti tak od půl roku do dvou let, než jdou do školky,“ popisuje Pilařová.

V dnešní době mají rodiče možnost využít kromě běžného hlídání i dalších doplňkových služeb. Jejich děti se mohou například učit cizí jazyk.

„V budoucnu se budeme více zaměřovat na výuku angličtiny u dětí. Bude to něco mezi školkou a jazykovým kurzem,“ říká zaměstnankyně pardubického dětského klubu Filípek Jana Málková. V dětském klubu dosud hlídali děti za 40 korun na hodinu.

Kdo vlastně práci chůvičky dělá? Často studentky zdravotnických nebo vysokých škol. „Samozřejmě musí mít nějaké reference. Třeba dříve pracovaly jako au-pair,“ dodává Zdeňka Pilařová.

Mladé dívky pak častěji hlídají jednorázově jen na několik hodin, pokud si maminka potřebuje zajít na úřad nebo něco zařídit. Stálé hlídání obstarávají častěji zkušenější ženy, které už mají svoje vlastní děti. V agenturách také někdy pracují důchodkyně, jež učily v mateřských školkách.

Někteří rodiče hledají chůvičku i jinde než ve specializované agentuře. Maminka mentálně postižené Kačenky sháněla hlídání přes inzerát. Chtěla dívku, která bude mít odborné znalosti.

„Chodím Kačenku hlídat každé úterý odpoledne. Hraju s ní různé hry, jdeme ven nebo si třeba kreslíme,“ říká Lucie Žoudlíková, studentka speciální pedagogiky. Péče o postižené dítě je pro ni cennou zkušeností.