“Pokud rodiče nebo nejbližší příbuzní projeví zájem a situace v rodině je příznivá, mohou děti odjet domů,“ objasnila vychovatelka Bohdanka Bohdanecká, která v domově pracuje již osmadvacet let.

Ostatním dětem pak domov připraví Vánoce jako ve skutečných domácnostech. I Ježíšek je k dětem velmi štědrý. Například v minulém roce činila hodnota dárků téměř čtvrt milionů korun. “Naše děti dostávají dárky z několika stran. Již na podzim si napíší přání na kartičku, která pak visí na vánočním stromě v obchodním domě Grand a dosud se nestalo, že by nějaké přání nebylo touto cestou splněno. Najdou se i tací, kteří přijdou a děti podarují. Pochopitelně koupíme dárky také my a i samy děti si navzájem nějakou tu drobnost z ušetřeného kapesného darují,“ sdělila Bohdanecká.

Podobná situace je i v Dětském domově v Holicích, kde však na svátky zůstává pouhá třetina dětí. I těm ale vychovatelky připraví pestrý a zábavný program.

“Děti pomáhají při přípravě večeře, prostírají slavnostní tabuli, učí se různé zvyky nebo se dívají na pohádky,“ vysvětlila vedoucí vychovatelka Monika Jandová.

Není tak příliš mnoho času na smutek. I ten ale děti zažívají, zejména když ti druzí odjíždějí. “Snažíme se je zabavit a když pak rozbalí dárečky, smutek mizí,“ dodala Jandová. Tatínka a maminku však nedokáže nahradit nikdo.