Dětské domovy nebo kojenecké ústavy se už od první vlny koronaviru potýkají s nemalými potížemi. Zatímco na jaře byla největším problémem zejména nedostatečná technická vybavenost zařízení, která by dětem umožnila účast na distanční výuce, v současné době je trápí například nedostatek personálu. Ani přes několik žádostí směřovaných přímo na vládu České republiky se ale situace nijak zvlášť nezlepšila. Vychovatelé jsou vyčerpaní a na jednoho v některých domovech připadá i patnáct dětí.

CHYBÍ ZAMĚSTNANCI

Celá situace v domovech vygradovala nedávným uzavřením mateřských i speciálních škol. Nedostatek zaměstnanců teď v domovech pocítili více než kdy předtím. „Personál nám teď chybí každým dnem. Zatím směny vykrýváme z vlastních lidí a několika praktikantů, ale je to velký problém, zejména pro zajištění kvalitních podmínek pro distanční výuku dětí,“ potvrdila zástupkyně ředitele Dětského domova Dolní Čermná Klára Marková.

V některých zařízeních je momentálně situace o něco klidnější. „Za rok jsme si vybudovali krizový systém, na který jsme si už zvykli. Díky ochotě zaměstnanců přejít na jiný typ směn se nám tak daří situaci zvládat,“ konstatovala ředitelka Dětského domova Polička Miroslava Přiklopilová.

Jde ale také o materiální stránku.

Nákup respirátorů a dalších ochranných pomůcek je pro spoustu ústavů značnou komplikací. To potvrdila i ředitelka Dětského centra Svitavy Drahomíra Votřelová. „Prostředky, které nyní musíme vynaložit na zabezpečení účinných ochranných prostředků, bychom za jiných okolností využili k investici na zlepšení podmínek provozu našich zdravotních a zdravotně sociálních služeb,“ poznamenala.

Současná situace má navíc dopad i na celkovou náladu dětí v domovech. Chybí jim kamarádi, škola i učitelé. Kromě nezbytných návštěv například u lékaře se jinam nedostanou. „V budově nejsou návštěvy v této době povoleny. Jsem dohodnutý s dětmi, sociálními pracovníky i rodiči, že ani víkendové návštěvy až do zlepšení situace probíhat nebudou,“ řekl zástupce ředitele Dětského domova Holice Jaroslav Doušek.

Právě z těchto důvodů vznikla petice za poskytnutí okamžité pomoci dětským ústavním zařízením po celé zemi. Jejím iniciátorem je zakladatel a ředitel organizace Děti v akci Ladislav Samek. On sám v dětství prošel několika dětskými domovy, včetně toho v Chrudimi. „Už loni na jaře jsme apelovali na vládu, aby situaci nejen v dětských domovech začala řešit. V říjnu jsme ji pak znovu formou otevřeného dopisu žádali o pomoc. Bohužel, bezvýsledně,“ dodal.

„Zároveň jsme spustili on-line formulář pro zájemce na dobrovolnictví, kde každý mimo jiné vyplní i kraj, ze kterého je. My poté podle toho vygenerované formuláře rozešleme ředitelům nebo zástupcům ústavních zařízení,“ popsal další část projektu na pomoc přetíženému personálu Samek. Stejně tak navrhuje zapojení pedagogů a asistentů do výuky v dětských ústavních zařízeních.

Ačkoliv tento stav trvá už poměrně dlouhou dobu, ředitelé dětských domovů stále věří v lepší zítřky. Nad vodou je drží podpora ze strany zřizovatelů, sponzorů i obyčejných lidí. „Ceníme si těchto věcí víc než kdy jindy. Protože když vás někdo obdaruje v době, kdy to není lehké pro nikoho, má tato pomoc úplně jiný rozměr,“ popsala Votřelová.