Celorepublikový problém zapříčinily změny ve vzdělávání pediatrů.

„Nedostatek lékařů v oboru praktické lékařství pro děti a dorost si vysvětlujeme tím, že stát se po léta nestaral o přípravu nových lékařů pro děti a dokonce tento lékařský obor jako samostatný nedávno zrušil, neboť nový základní obor pediatrie v sobě zahrnuje jak někdejší dětské lékařství v ambulantní péči, tak i donedávna samostatně existující praktické lékařství pro děti a dorost,“ vysvětlil mluvčí Pardubického kraje Dominik Barták.

V kraji ordinuje 98 praktických lékařů pro děti. Mnoho z nich dojíždí i do okolních měst, celkem je tato zdravotní služba poskytována na 134 místech kraje.

Ordinace dětského lékaře zůstává prázdná třeba v Tatenicích na Orlickoústecku. Lékařka, která tam dříve dojížděla, teď praktikuje pouze ve Starém Městě u Moravské Třebové. Nového pediatra se nedaří najít. „Nyní paní doktorka, které je téměř 70 let, ordinuje jen v místě bydliště s omezenou ordinační dobou. Pacienti zatím jezdí tam,“ uvedl starosta Tatenic Vladimír Žák.

Velká část pediatrů přesluhuje, jakmile odejdou do důchodu, nemá je kdo nahradit. „Udržení starších praktických lékařů pro děti a dorost v území neprospívá ani povinná elektronická preskripce léčiv, protože někteří z těch, kteří jsou v důchodovém věku, se již nechtějí učit pracovat na počítači ani si počítač pořizovat,“ připomněl Barták.

Do Přelouče jezdí děti ze širokého okolí

Podobný problém řeší také starosta Choltic na Pardubicku, i tam se nedaří prázdnou ordinaci obsadit.

„Dětská lékařka přestala v Cholticích fungovat na jaře roku 2018. Ordinační dobu měla třikrát v týdnu, zbytek ordinačních hodin působila v Přelouči. Většina maminek musí s dětmi dojíždět za pediatrem právě do Přelouče,“ popsal starosta Choltic Tomáš Bolek. Přeloučská klinika se snaží do Choltic najít lékaře, který by zde ordinoval několik dní v týdnu. Do ordinace by docházelo zhruba 350 dětí, což nepokryje celý úvazek lékaře a zdravotní sestry.

Maminky s dětmi zatím jezdí na přeloučskou kliniku

„Rodičům jsme nabídli možnost návštěvy pediatra v Přelouči, kde ordinují tři lékaři. V Přelouči na děti z Choltic čeká i sestřička Naďa Petrová z choltické ordinace,“ uvedla mluvčí EUC klinik Eva Hokrová.

K těmto pediatrům jezdí i matky s dětmi z Chvaletic. „Paní doktorka byla již několik let v důchodu, skončila vloni, od té doby je ordinace prázdná,“ řekla starostka Chvaletic Zdeňka Marková.

Přestože má město pro pediatra připravenou ordinaci a byt s garáží, nedaří se prostory obsadit. „Maminky s dětmi se rozptýlili mezi lékaře v okolních obcích. Jezdí tak do do Přelouče, Týnce nad Labem nebo Řečan nad Labem,“ doplnila starostka.

Podle krajského úřadu chybí lékař také ve Svitavách, podobný vývoj navíc hrozí i v Lanškrouně.