Téměř o šest tisíc cestujících víc v porovnání s loňským rokem zaznamenalo za první týdny letošního roku pardubické letiště. Jen za leden prý letištními turnikety prošlo téměř devět tisíc lidí!

Pardubické letiště zažilo začátkem ledna doslova nával civilních dopravních letadel.

„Hned třetí den nového roku přiletělo do Pardubic na palubách třinácti letadel 1885 turistů z Ruska a spolu s odlétávajícími cestujícími padl tento den rekord 2385 odbavených pasažérů. Do historie našeho letiště se pak jistě zapíše také 10. leden, kdy se podařilo na odletu odbavit 2088 cestujících na palubách čtrnácti letadel směřujících do Ruska! To vše za vydatného sněžení, které zasypalo celou republiku. Pardubické letiště však bylo díky skvělé koordinaci s armádou celý den v provozu,“ potvrdil Deníku Petr Huňáček ze spotterského webu pardubického letiště.

Ve druhé polovině měsíce však provoz i počet cestujících klesl a dostal se do dlouhodobého normálu. Až na výjimky jako jsou obchodní, sanitní, tréninkové a mimořádné lety, zůstala na letišti jediná pravidelná charterová linka z Moskvy za týden.

„Shrneme-li celý leden tohoto roku, bylo v halách pardubického letiště odbaveno celkem 8843 cestujících, z toho 4064 na příletu a 4779 na odletu. Služeb společnosti East Bohemian Airport (EBA) a.s. využilo 64 letadel, z nichž většina byla typu Boeing B 737,“ upřesnil Huňáček.
V porovnání s loňským rokem je to zatím podle lidí z letiště lepší. „Loni bylo v lednu jen něco málo přes tři tisíce cestujících, ale například v roce 2008 jich bylo 12 660 a v roce 2007 za leden dokonce 14 417! Pokud se nestane nic výjimečného, tak letošní leden už v tomto roce překonán nebude,“ dodal Petr Huňáček.