Tradiční Dny Pardubického kraje se v sobotu 8. září uskutečnily v objektu i okolí Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem.

Tisíce lidí si za nevalného počasí přijely prohlédnout stáje, pokochat se pohledem na ušlechtilé koně a vyžít se při doprovodném programu, který odstartoval již v deset hodin dopoledne. Sobotní akce se odehrávala jak přímo na nádvoří hřebčína, kde k poslechu po celý den hrálo několik hudebních skupin, ale také na nedalekém kolbišti.

Návštěvníci rovněž hojně využívali prohlídky místního zámku, galerie Emila Kotrby či samotných stájí. Velký zájem byl rovněž o projížďky kočárem taženým pravými Kladrubáky, který návštěvníky vozil po okolí areálu hřebčína.

Vrcholem Dnů Pardubického kraje byl zřejmě dobový průvod, který před druhou hodinou odpolední kráčel právě z nádvoří hřebčína na kolbiště. Největší aplaus od lidí pak sklidil předposlední císař rakouský a český a uherský král – František Josef I. „Přestože císařpán v Kladrubech nikdy nebyl, nyní ho zde můžete vidět v celé jeho kráse,“ upozornil moderátor celé akce na největší osobnost, která jela v průvodu. Kočár s císařpánem sdílel jak vicehejtman Pardubického kraje Roman Línek, tak třeba i ředitelka hřebčína Lenka Gotthardová.

Odpoledne pak Franz Josef I. pořádal pro zájemce také audience.