Mezinárodní festival šachu a her Czech Open, který začíná dnes v Tipsport areně, přivítá letos hráče ze všech kontinentů. Vzhledem ke složité mezinárodní situaci nebylo mnohdy pro pořadatele jednoduché zařídit jednotlivým účastníkům víza.

Do Pardubic v následujících týdnech zamíří hráči z 59 zemí světa, což je rekord v pětadvacetileté historii festivalu.

Mezi nimi nebudou chybět i lidé z velmi vzdálených zemí, jako jsou Ghana, Jižní Korea, Indie, Čína, Ekvádor či Austrálie. Pořadatelé už dopředu doufají, že nebudou muset řešit problém, že by si bezpečnostní složky českého státu spletly hráče s uprchlíky.

Problém s vízy

Se získáváním víz mají účastníci z některých států celkem dost problémů. „Stává se, že nás kontaktují některé ambasády s dotazem, zda daného hráče známe. Tento rok jsme třeba zachránili vízum pro jednoho účastníka z Indie, který ještě v Evropě nikdy nebyl," vysvětlil ředitel turnaje Jan Mazuch.

Zatímco s některými ambasádami se organizátoři dokáží dohodnout, jinde se ale setkávají s nesmyslnými obstrukcemi. „Občas je to přitažené za vlasy. Například šachisté z Kazachstánu už byli v Pardubicích asi desetkrát a nikdy tu nikdo z nich nezůstal. Získat vízum je pro ně přesto každý rok boj," uvedl příklad Jan Mazuch.

Celkový počet přihlášených je letos o zhruba pět až deset procent vyšší než v loňském roce. Přibylo především Němců, kvůli nimž byl drobně upraven i termín turnaje. Na letošní ročník jich přijede o třetinu víc než loni.
Naopak výrazně ubylo Rusů, kteří jsou tradičními účastníky šachových turnajů. Třítýdenní festival se pro ně stal výrazně dražší kvůli kurzu rublu. „Navíc jsme se doslechli, že v Rusku existuje propaganda, že se k nim tady lidé budou chovat chladně," poznamenal ředitel turnaje.

Není ramadán

Vyšší bude letos účast hráčů z muslimských zemí. Termín turnaje totiž nekoliduje s ramadánem. „Díky tomu očekáváme velkou výpravu ze Spojených arabských emirátů," sdělil zástupce ředitele turnaje Petr Laušman. Největší výprava v historii turnaje přijede letos možná trochu překvapivě z Řecka. Do Pardubic se chystá 12 hráčů, kteří podle pořadatelů radši vše platili předem, aby je nezasáhly problémy řeckých bank.

V turnajích bude nejspíš možné sledovat také řadu pikantních soubojů mezi příslušníky znepřátelených národů. Rus proti Ukrajinci, Němec proti Řekovi. Nebude to problém? Pořadatelé nic takového neočekávají. „Nesetkali jsme se s tím, že by nějací dva hráči odmítli hrát proti sobě," dodal Jan Mazuch.