Kůrovcová kalamita a sucho mění české lesy. Jen v Pardubickém kraji letos muselo jít kvůli škůdci k zemi dřevo v objemu 241 tisíc kubíků.

„Z toho bylo 87 tisíc kubíků dřeva kůrovcového. Nejvíce postiženou oblastí v je Moravskotřebovsko a lesy v okolí Jevíčka. Místo poraženýcch stromů hodláme letos v kraji vysadit 1,4 milionů sazenic na 252 hektarech,“ uvedla tisková mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová s tím, že státní správci lesů přivítali krok pardubického hejtmanství, které chce do boje s nenechavými žravými brouky zapojit i dobrovolné hasiče.

300 pil

„V současné situaci, kdy majitelé lesů nejsou schopni sehnat personální kapacity na pokácení a odvoz kůrovcem nakažených stromů se jeví dobrovolní hasiči jako zajímavá možnost, jak lesům pomoci. V rámci našeho kraje je v tuto chvíli u dobrovolných jednotek přes 300 pil. Nyní chceme vymyslet způsob, jak hasiče zapojit,“ řekl hejtman Martin Netolický s tím, že konkrétní představa o fungování celého systému bude vypracována jak ve spolupráci se státními hasiči, tak i s krajským sdružením dobrovolných hasičů.

Profesionální hasiči v kraji navíc nabízí dobrovolným hasičům také metodickou pomoc.

Hradec je na tom lépe

Podle Evy Jouklové je v sousedním Hradeckém kraji o poznání lépe, než na Pardubicku. "V Královéhradeckém kraji jsme letos v prvních šesti měsících vytěžili 181 tisíc kubíků dříví, z toho bylo 89 tisíc kůrovcového. Nejvíce postiženou oblastí v tomto kraji je Hořicko," uvedla mluvčí a dodala, že v podchlří Krkonoš a Orlických hor chtějí letos Lesy ČR vysadit 1,8 milionů sazenic na 286 hektarech.

V roce 2018 vytěžily Lesy ČR na celém území republiky 10 milionů kubíků dřeva. Pro rok 2019 podnik plánuje těžbu 11 milionů.