Není to přitom tak dlouho, co za jeho opravy zaplatilo více než deset milionů korun, samotná demolice pak má vyjít na 7,5 milionu korun. „Abychom získali dotace od Švýcarů, je potřeba mít kolaudační rozhodnutí na celé přednádraží. K tomu musí být splněny hlukové limity," uvedl náměstek primátora Jiří Rozinek (ČSSD). Ze švýcarských fondů má město obdržet dotaci ve výši 108 milionů korun, celkové náklady na přestavbu přednádraží jsou 176 milionů korun.

Radnice už sice většinu nájemníků z bytového domu vystěhovala, několik jich tam však stále zůstává. A právě v jejich bytech je kvůli rekolaudaci domu nutné vyměnit okna i vnitřní dveře. Protihlukové úpravy vyjdou město na 1,75 milionu korun.

Postup radnice se nelíbí opozici. „Nájemníkům se tvrdilo, že tam v žádném případě nemohou zůstat, ale teď tam najednou dvě rodiny zůstat mohou. Nedovedu si představit větší Kocourkov," řekl Karel Haas (ODS).

Dům má jít k zemi kvůli výstavbě terminálu B pro regionální dopravu. „Rozhodnutí zbourat bytový dům je jen součástí plánu, jak naplnit vizi veřejného prostranství a otevřeného města. Chceme v prostoru kolem budovy hlavního vlakového nádraží vytvořit takové místo, které by spojovalo jak vlakové a autobusové nádraží, tak terminál hromadné městské dopravy," vysvětlila náměstkyně primátora zodpovědná za územní výstavbu Helena Dvořáčková (ANO).

NESCHVÁLILI PENÍZE
Nutnost provést protihluková opatření ale není jediným zádrhelem při připravované demolici. Zastupitelstvo sice odsouhlasilo zbourání domu, ale dosud na to neschválilo peníze. Odhlasován není ani samotný terminál B.

Plánované zbourání domu ostatně dlouhodobě kritizují opoziční zastupitelé. „Stavba terminálu B má začít nejdříve v roce 2019. Dům tedy může ještě dva roky fungovat a přinášet městu peníze. Byty mohou být použité jako startovací. Pokud se nakonec opravdu rozhodneme ho bourat, nespěchejme na to," uvedl Petr Klimpl (ODS).

Ten chce na dnešním zasedání zastupitelstva navrhnout pozastavení demolice, dokud zastupitelstvo neschválí terminál B a neukáže se, zda je zbourání bytového domu opravdu nezbytné. „Demolice je ukvapená. Bylo nám to předkládáno jako nejlevnější řešení, ale částka stále stoupá. Také si musíme uvědomit, že tam žijí osmdesátiletí a starší lidé, kteří se stěhovat nechtějí," prohlásil Jan Linhart (Patrioti Pardubic).