Lidé v referendu rozhodnou, zda souhlasí s kolektivní smlouvou. Informoval o tom odborový předák Josef Hostinský. „Ať si sami zaměstnanci rozhodnou, co chtějí," dodal.
Ve firmě na výrobu trhavin trvá od března stávková pohotovost. Pracovníci přišli o výhody, což jim do konce roku sníží mzdy i o tisíce korun.
Jednání s managementem dosud nikam nevedla.

Stávka je ale podle odborářů krajní řešení, kterému by se chtěli vyhnout.
„Radil jsem se s právníky a na rovinu, když vyhlásíme stávku, firma nás dá k soudu a my prohrajeme. Kdyby firma byla v zisku nebo na nule, můžeme si stávkou něco vynutit," podotkl Josef Hostinský.

Podnik dlouhodobě končí ve ztrátě a ekonomické potíže jej donutily i k úsporným opatřením vůči zaměstnancům. Lidé nedostávají prémie, několik desítek lidí dělá od dubna o hodinu déle za stejný plat. Na provozech už nemají zaměstnanci v pracovní době půl hodiny na osprchování.
Spory řešil právník pověřený ministerstvem práce a sociálních věcí. Přiklonil se na stranu zaměstnavatele.

Odbory měly ještě možnost pověřit rozhodce, který by jejich případ znovu prozkoumal. Nakonec od toho odboráři ustoupili a jednali bezvýsledně dál.
„Vše je otevřené. Budeme požadovat, aby rok 2013 byl zohledněn i v nové kolektivní smlouvě," sdělil odborář.

Explosia dosud patří ministerstvu financí. Letos se připravovalo výběrové řízení, aby tradiční podnik mohl přejít do soukromého sektoru. Nicméně pád vlády plány na prodej zastavil. Explosia existuje od roku 1920. U nás i ve světě ji proslavila především trhavina Semtex.