Šance Pardubic zmodernizovat za pomoci Švýcarských fondů prostor přednádraží a proměnit jej v multimodální uzel veřejné dopravy po nedávné návštěvě švýcarských hodnotitelů vzrostly.

Pardubický projekt se totiž ze zhruba 44 podaných dostal mezi pětici, které česká strana doporučila Švýcarsku k realizaci. Právě s těmito pěti „top“ projekty se v tomto týdnu v České republice seznamují zástupci Švýcarska, které v rámci švýcarsko-české spolupráce poskytne ČR do června 2012 finanční pomoc přesahující částku 109 milionů švýcarských franků.

Projekt prý Švýcary evidentně zaujal

„Náš projekt švýcarskou stranu evidentně zaujal a musím říci, že se o něj zajímali hodně detailně a to nejen během diskuse, která trvala zhruba tři hodiny, ale i přímo na místě plánovaného projektu,“ řekla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková. „Líbilo se jim, že jde o projekt týkající se železniční i autobusové dopravy, spokojeni byli také s tím, že se dotkne velkého počtu lidí, vždyť vlakové nádraží denně odbaví dvanáct tisíc cestujících, autobusové asi dva tisíce a zastávky městské hromadné dopravy u vlakového a autobusového nádraží dohromady deset tisíc lidí,“ dodala první dáma Pardubic.

Projekt multimodálního uzlu veřejné dopravy Švýcary však podle ní zajímal komplexně. Zajímali se například o to, jak řeší pohyb chodců a cyklistů, ale také individuální automobilovou dopravu a podobně.

„Otázek bylo mnohem víc. Mimo jiné jsme museli písemně zodpovědět soubor zhruba padesáti dotazů, týkajících se nejen technických věcí či popisu projektu, ale například i složení projektového týmu, statistických údajů o jednotlivých druhů dopravy, přínosu vybudování multimodálního uzlu a podobně. Další otázky ještě mohou přijít,“ uvedla pardubická primátorka.

Definitivní rozhodnutí o tom, zda Pardubice dotaci ze Švýcarských fondů získají, padne do konce května. „Myslím, že máme velkou šanci dotaci získat. Největší úskalí ale vidím v čase, který má radnice na předrealizační přípravu. Musíme zpracovat projektovou dokumentaci, musí proběhnout územní řízení až ke stavebnímu povolení. Na to vše máme necelých sedm měsíců, což je šibeniční termín, kdy nesmí být promeškán ani den. Do konce září totiž musí být vše hotovo a dokumentace předána,“ upozornila primátorka.

Švýcarské fondy vyčlenily pro finanční pomoc ČR přibližně 1,744 miliardy korun. Jednou z prioritních oblastí této pomoci je životní prostředí, pro které je z této částky vyhrazeno přibližně třicet milionů franků, tedy téměř půl miliardy korun! Právě z této kapitoly chtějí získat podporu i Pardubice.

„Na vybudování multimodálního uzlu bude třeba zhruba 108 milionů korun, ze Švýcarských fondů bychom mohli získat až 89 milionů,“ řekl náměstek primátorky Jiří Rozinek.

O zbývající náklady, včetně nákladů na zpracování projektové dokumentace, se město „podělí“ s Pardubickým krajem.

ČTĚTE TAKÉ:
Budoucí podoba přednádraží má už i svoje kritiky

(saf, zr)