Jak nalákat do Pardubic víc návštěvníků? Pardubičtí radní k tomu chtějí využít dostihy, perník, ale i protifašistický odboj.

Nová koncepce cestovního ruchu totiž počítá s tím, že se město bude snažit přilákat turisty na témata, která jsou pro region typická. „Koncepce jednoznačně směřuje k tomu, aby na Pardubicku vzniklo více turistických produktů spojených s unikátními tématy oblasti, jako jsou koně, Pernštejnové, perník, industriální dědictví, protifašistický odboj a další," uvedl náměstek pardubického primátora zodpovědný za cestovní ruch Jakub Rychtecký.

Pardubice měly koncepci cestovního ruchu již z roku 2005, avšak ta nebyla vůbec naplňována. „V praxi skutečně nebyla používána a ležela v šuplíku. Proto jsme se rozhodli pro zcela jiný přístup a na místo vytvoření expertního dokumentu jsme tvorbu otevřeli všem, kdo mají na koncepci zájem," řekl zpracovatel koncepce Dalibor Naar.

Na zasedání zastupitelů se ovšem vedení města dočkalo od opozice kritiky, že pouze vytváří koncepce, které ale nemají reálný efekt. „Místo abychom problémy řešili, vymýšlíme koncepce. Ještě jsem nezažil viditelný posun, že by se návštěvnost Pardubic zlepšila," podotkl zastupitel Jan Linhart (Patrioti Pardubic). a přidal pohled Itala, který po 15 letech přijel do Pardubic.

„Vystoupil z vlaku a koukal na budovu s opadanými kachlíky – hotel u nádrží. A naproti nevábný pohled na zdevastovaný areál lihovaru. Dovedete si představit, jak toto působí na návštěvníka Pardubic," přiblížil zastupitel s dodatkem, že právě tímto by se město mělo zabývat.

Jaké konkrétní návrhy nová koncepce obsahuje? Pardubice by měly například vytvořit orientačně-navigační systém pro komunikaci s návštěvníky přijíždějícími do Pardubic ať už autem, vlakem, autobusem nebo na bicyklu.

„Návrh nám doporučuje také třeba dohodu s podnikateli o vytvoření slevových pobídek či balíčků na ubytovací služby a stravování. Měli bychom se ale také mimo jiné zamyslet nad zvýhodněním turistů, kteří budou po dobu návštěvy města využívat hojně hromadnou dopravu," vyjmenoval některá z doporučení primátor Pardubic Martin Charvát.