Kultovní britský seriál Jistě, pane ministře má od soboty na repertoáru Východočeské divadlo Pardubice. Sitcom z prostředí vysoké politiky baví diváky především jiskrnými dialogy a povedenými hereckými výkony.

Dlouholetý opoziční politik James Hacker se stává ministrem pro administrativní záležitosti. Do úřadu nastupuje s tím, že učiní přítrž plýtvání veřejnými penězi ve státní správě. Proti sobě má ovšem armádu úředníků, kteří se svých výhod nebudou vzdávat bez boje. Slovy stálého tajemníka ministerstva Sira Humphreyho Applebyho: „Ministr tu přece není od toho, aby řídil ministerstvo!"

Velká popularita

Jistě, pane ministře patří ve Velké Británii k nejoblíbenějším televizním seriálům a značnou popularitu si získal i v České republice. Není tedy úplně překvapivé, že v roce 2006 vznikla česká dramatizace Kristiny Žantovské, kterou jako první uvedlo pražské Divadlo na Vinohradech v režii Martina Stropnického.

Převést 22 dílů, které mají charakter krátkých skečů, do smysluplného divadelního tvaru je velmi obtížné. Žantovské se to ale celkem povedlo. Soustředila se především na dějovou linku cesty ministra Hackera k postu premiéra, nevyhýbala se ale pochopitelně ani jeho obtížím s řízením vlastního ministerstva.

Fanoušci seriálu budou možná trošku zklamaní, že v dramatizaci nedostaly větší prostor věčné dohady mezi Hackerem a Sirem Humphreym s jeho neodolatelným úřednickým newspeakem.

Hlavní devízou sitcomu i divadelní adaptace jsou výborně napsané dialogy, které nejsou politickou satirou na konkrétní události, ale zachycují neustále aktuální mechanismy řízení státu.

Režisér pardubické inscenace Petr Novotný se mohl spolehnout na herce, kteří nijak nekopírovali své seriálové předobrazy, ale vytvořili na jevišti svébytné postavy.

Petr Dohnal působí v roli ministra Hackera protřeleji než původní představitel Paul Eddington. V televizní verzi byl Hacker spíš sympatickým popletou, který se shodou okolností dostal až „čísla deset". Dohnal nenechává diváky na pochybách, že má velké politické ambice a v pravou chvíli je schopný uchýlit se ke lsti či intrice.

Do role stálého tajemníka ministerstva byl obsazen hostující Petr Kostka. Mohlo by se zdát, že je pro roli poněkud starý (Kostkovi je 77 let), ale herec je v dobré kondici a prokazuje ohromný smysl pro pointování britského suchého humoru.

Inteligentní humor

Svůj komediální talent mohl po návratu do pardubického angažmá poprvé předvést také Milan Němec, což se mu v roli osobního tajemníka Bernarda Wooleyho bez výhrad daří.

Divadelní zpracování Jistě, pane ministře sice nemá fanouškovi seriálu přinést moc co nového, ale je to divácky vděčná podívaná, která disponuje inteligentním humorem.