Nabídek na vánoční strom město dostalo hodně. Jen málo který strom ale splňuje podmínky.

Pro tyto Vánoce strom Pardubicím věnovali manželé Koukalovi. Smrk doteď rostl na jejich zahrádce v nedalekých Dašicích. „Byla to velká souhra náhod. Shodou okolností jsme se viděli s ředitelem technických služeb, který říkal, že letos je problém se stromem. Tak jsem mu řekl ať si vezme ten náš,“ řekl Jaroslav Koukal. „Ten strom tu byl co si pamatuji,“ vzpomíná Koukal. „Určitě mu bude kolem padesáti,“ dodala Koukalová, která si strom pamatuje už z dětství.

Pardubické náměstí už také zdobí vánoční strom
FOTO, VIDEO: Pardubický vánoční strom již září

Během letošních Vánoc ozdobí náměstí pro změnu smrk. „Je vysoký zhruba 16 metrů, a protože část kmene bude ukotvena pod dlažbou náměstí, bude se vánoční dominanta letos tyčit do výšky 13 až 14 metrů,“ uvedla mluvčí Služeb města Pardubic Klára Sýkorová. Zdobit se začne už v úterý.

Strom by šel k zemi tak i tak

Smrk byl už tak velký, že ohrožoval další majetek na zahradě. Při posledních vichřicích se majitelé báli o svou chatu a rozhodli se strom z bezpečnostní důvodů skácet. Manželé teď mají radost, že strom ještě poslouží a bude městu k užitku. „Určitě se půjdeme podívat jak bude vypadat nazdobený,“ dodali Koukalovi.

Jednoduchou cestu šestnáctimetrový strom neměl

Samotný smrk se musel před cestou upravit. Technici mu odřezali spodní větve a očistili kmen, tak aby se strom vešel do připraveného stojanu na náměstí. Motorové pily se ozývaly jen chvíli, profesionálové to zvládli během několika minut. Poté už bylo vše na jeřábníkovi a hydraulické ruce, která strom bezpečně umístila na nakladač.

Před přepravou museli zaměstnanci města také odstranit dopravní značení, které by mohlo rozměrnému stromu překážet. Samotná cesta už proběhla bez komplikací, i díky tomu, že na strom dohlížela Policie ČR i Městská policie Pardubice. „Opět se ukázala perfektní spolupráce s policí, která zatarasila cestu, a nám zajistila bezproblémový převoz stromu,“ uvedla Horáková.

Avšak dostat obří strom do středu náměstí není jednoduchý úkol. Menší komplikace přišly právě před náměstím, kdy měli pracovníci strach, že strom neprojede Klášterní ulicí, kterou zúžilo lešení. Ale i v tu chvíli se ukázaly zkušenosti pracovníků, a vše dopadlo dobře. Tým služeb města tak po hodinové cestě strom vztyčil na náměstí.

Vánoční výzdoba v Pardubicích

V Pardubicích bude sváteční atmosféru dotvářet celkem 14 vánočních stromů, ale pouze dva z nich, na Pernštýnském náměstí a na náměstí Dukelských hrdinů, budou řezané. Strom pro Duklu vyrostl ve Ždánicích a měří zhruba 11 metrů. Ostatních 12 stromů dělá radost obyvatelům města po celý rok, jen na Vánoce je lidé přiodějí „do svátečního“.

Vybrat nejkrásnější strom není jediný úkol, který pracovníky služeb každoročně čeká. Akce se plánuje několik měsíců. „Je potřeba vybrat strom a pak připravit cestu, jeřáb, plošinu, dopravní podnik, státní polici i městskou policii a všechno to zkoordinovat,“ popisuje přípravy Iva Horáková ze Služeb města Pardubic.

Nyní už je strom bezpečně ukotven na tradičním místě a čeká ho ozdobení. Slavnostní rozsvěcení je naplánováno na první adventní neděli 28. listopadu.

Sváteční výzdobu bude mít podobnou jako loni. Strom ozdobí led světýlka a převážně červené a zlaté koule. Pod ním bude umístěn tradiční betlém.

Vánoční atmosféru ve Pardubicích rozzáří také na 110 tisíc led světýlek. Již od konce října pracovníci služeb instalují v ulicích světelné vánoční motivy. Je jich 95 a během adventu a Vánoc budou zdobit nejen Pernštýnské náměstí a třídu Míru, ale i další ulice v centru Pardubic i na sídlišti Polabiny.