Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do Pardubic přijdou svatí

Pardubice - Patrony a světce zemí českých představí na zámku známí historici.

28.2.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Svatý Václav, svatá Anežka, svatý Jan Nepomucký, svatý Jan Žižka z Trocnova… Že v tom výčtu něco nesedí? Máte pravdu, ale i tak by mohl vypadat panteon českých světců.

Východočeské muzeum v Pardubicích dnes zahájí další cyklus historických přednášek. Letos se v přednáškovém sále vystřídají skutečné celebrity současné české historiografie. Přední historici Petr Čornej, Petr Sommer, Petr Charvát, Vít Vlnas, Josef Žemlička, Petr Kubín a Václava Kofránková posluchače provedou životními příběhy tuzemských světců, přičemž odkryjí i proměnu jejich obrazu v dějinách a význam odkazu v soudobé tradici.

„Loňský cyklus předčil naše očekávání. Rytířské sály, kam přišli posluchači na poslední přednášku loňského roku, praskaly ve švech. Osobnosti táhnou a máme štěstí, že se předním českým historikům na pardubickém zámku líbí, za což vděčíme místnímu publiku," vysvětluje ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek.

SVATÝ BRATR JAN ŽIŽKA?

Z plejády českých světců se přednášející zaměří na životní příběhy a odkaz svatého Václava, svaté Ludmily, svatého Prokopa, svaté Anežky České a svatého Jana Nepomuckého. „Pozoruhodného tématu, zdánlivě vybočujícího z naší hagiografie, tedy nauky o svatých, se v přednášce Svatý Jan Hus a svatý Jan Žižka? dotkne Petr Čornej," říká Tomáš Libánek.

DOJDE I NA VRAŽDU

Obrazy svatých patronů českých jsou nedílnou součástí naší kulturní identity, která se začala formovat v raných dobách české státnosti a která je úzce provázána s křesťanstvím. „Tato témata neztratila na atraktivnosti ani po staletích, ba naopak, zdá se, že jsou stále aktuálnější," připomíná Tomáš Libánek. Snad nejvíce je to patrné na obrazu svatého Václava, jehož ctili obyvatelé středověkých Čech, renesanční i barokní patrioti, stejně jako lidé moderní doby. „Světcův odkaz se stal předmětem četných aktualizací a byl mnohokrát zneužit i k politickým cílům," říká historička Václava Kofránková. Ve své přednášce se bude věnovat právě historické tradici.

SVATÝ VÁCLAVE…

Portrét osobnosti svatého Václava pak vykreslí muž nejpovolanější, archeolog a historik Petr Charvát, který vedle rozkrývání nejranějších dějin přemyslovského státu proslul mimo jiné jako specialista na klínopis a rané starověké civilizace jihozápadní Asie. „Na základě velmi skrovných pramenných údajů vypovím příběh vlády svatého Václava a pokusím se postihnout okolnosti, které vedly k nejproslulejší vraždě českých dějin," slibuje Petr Charvát.

Přednášky se konají vždy v úterý od 18 hodin v přednáškovém sále Zámku Pardubice. Vstupné je 50 korun, předplatné na všech sedm přednášek pak 250 korun. Na přednáškový cyklus Svatí patronové čeští si muzeum dokonce pro pravidelné hosty připravilo abonentky.

Kdy zajít na přednášku?28. 2. – Petr Kubín: Svatá Ludmila mezi fikcí a realitou
7. 3. – Petr Charvát: Václav, kníže Čechů
21. 3. – Václava Kofránková: Maior gloria – svatý Václav v historické tradici
11. 4. – Petr Čornej: Svatý Hus a svatý Žižka?
7. 11. – Petr Sommer: Byl v českéj zemi jeden opat, jemužto jmě bylo Prokop
14. 11. – Josef Žemlička: Svatá Anežka Česká
21. 11. – Vít Vlnas: Svatý Jan Nepomucký

Autor: Jiří Sejkora

28.2.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Pravý břeh Labe.

Pravý břeh Labe zůstane klidovou zónou. Stavět se nebude

Ve vozidle majitelka převážela tři kozy.
5

Si děláš kozy... No vážně, tři kozy v autě

Téma kampaně? Strach dominuje

/KOMENTÁŘ/ Je to v posledních letech již takový kolorit. Politici hledají racionální témata předvolebních kampaní čím dál obtížněji. Viditelné to bylo loni před krajskými volbami, letos se situace opakuje. 

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Pamako: Chrudimský Chmel nějak zvadl

Pardubice - Dalšími zápasy pokračovala Pardubická liga malé kopané.

Příprava na teror: Pardubice testují krizové plány

Pardubice - Pardubice chtějí tvrdá data o tom, jak by město a záchranáři zvládli skutečný útok. Žádná papírová škatulata - do pohybu se dnes dají stovky figurantů v největším evakuačním cvičení v České republice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení