Adventní trhy na Pernštýnském náměstí v Pardubicích se konají každý den, potrvají až do 23. prosince. První adventní neděli se rozzářil vánoční strom, kterým je letos padesát let starý a třináct metrů vysoký smrk ztepilý. Městu ho věnovala rodina Kurdzielova z Dašické ulice v Pardubicích. Nyní už je předvánoční program v plném proudu. „Jsem ráda, že se adventní atmosféra znovu promítá do centra města v podobě trhů,“ řekla náměstkyně pardubického primátora Jiřina Klčová. 

Vánoční trhy každý den nabízejí řadu kulturních zážitků a lákají na rozmanité vánoční zboží, které trhovci prodávají ve zhruba pětadvaceti stáncích. Letos už nechybí ani doprovodný program. Ve vánočním kině se promítají oblíbené české pohádky a filmy. Návštěvníci se o nadcházejících víkendech mohou těšit třeba na Anděla Páně, Lásku rohatou, pohádku O vánoční hvězdě nebo Pata a Mata.

Koncerty a koledy

Po celý advent budou na náměstí probíhat také koncerty. Děti si čekání na Ježíška mohou zkrátit poslechem Zpívánek strýčka Líčka, dospělí se mohou těšit na Abba revival nebo na vzpomínky na Michala Tučného. Koledy si lidé budou moci společně zazpívat ve středu 7. prosince, kdy se bude konat celorepubliková akce Česko zpívá koledy.

Návštěvníci si v Pardubicích mohou připomenout i tradiční vánoční zvyky a řemesla. „Vánoční trhy mají přirozeně i charitativní rozměr, proto dostanou prostor i dobročinné organizace. Připomenout si můžeme i folklorní zvyky, adventní obyčeje či dnes polozapomenutá řemesla,“ přiblížil pořadatel adventních trhů Petr Ilgner.

Vánoční trhy

Pardubické vánoční trhy se budou v tomto roce konat každý den od 26. listopadu do 23. prosince 2022. Minimální otevírací doba trhů bude ve všední dny od 11 do 18 hodin, o víkendu do večerních hodin.

Právě tradiční řemesla připomínají dílny, ve kterých nechybí ani dráteník Aleš Kulhánek, a další program akce s názvem Řemeslné Vánoce, kterým patří každé čtvrteční odpoledne. Na náměstí nechybí ani trdelníky, sýrové speciality, uzenářské výrobky, několik druhů vánočního punče, medovina či různé destiláty z nabídky tuzemských malovýrobců.

Advent s vůní perníku

Dokreslit vánoční náladu ve městě pomáhá i akce Advent s vůní perníku. Po celý předvánoční čas lidé mohou do místních cukráren a kaváren chodit ochutnávat perníkové speciality. „Perníkový bonus v době adventu letos nabízí ještě více kaváren než v loňském roce. Celkem můžete ochutnat typickou pardubickou pochoutku ve 22 cukrárnách a kavárnách, a to v celkem 37 variantách,“ uvedla ředitelka Turistického informačního centra Pardubic Miloslava Christová.

V nabídce letos nebude chybět třeba citronový dort s perníkovým korpusem, perníkový trdelník či perníkový nanuk. Z nápojů pak třeba perníčkové latté, perníkové pivo nebo kávový drink s ginem a perníkovým kořením. Všechny kavárny je letos možné poznat i podle označení „Advent s vůní perníku“ vylepeného na vstupních dveřích provozoven.

Loňský advent

V roce 2020 byly vánoční oslavy zrušeny stejně jako většina akcí, protože Českou republiku sužovala pandemie koronaviru. Loni město trhy zrušilo doslova pár minut předtím, než radnice chtěla oznámit jejich program. „Těší mě, že po dvou letech bez Vánoc v ulicích si letos opět užíváme tu pravou předvánoční pohodu a v rámci procházky městem se můžeme potkat na adventních trzích na Pernštýnském náměstí,“ dodala Klčová.