Pardubické základní a mateřské školy požádají o dotace na zvýšení zabezpečení svých budov. Program vypsalo ministerstvo školství v návaznosti na loňskou tragédii ve škole ve Žďáru nad Sázavou, při níž přišel o život šestnáctiletý student.

1,84 miliony korun

„Další zabezpečení 46 pardubických školských budov bude stát přibližně 1,84 miliony korun," konstatovala Nataša Hradní z tiskového úseku Magistrátu města Pardubic.

„O možnosti získat dotace na další modernizaci zabezpečení budov jsme informovali městské školy a školky. Zájem projevila většina ředitelů," řekl náměstek pardubického primátora zodpovědný za dotace Jan Řehounek.

Město má zájem

Všechny školy a školky v Pardubicích jsou nyní již napojeny na pult centralizované ochrany městské policie, který funguje jako zabezpečení proti vloupání.
Nová dotace ale směřuje k rozšíření systému o takzvané nouzové tlačítko. Tím bude v případě ohrožení možno okamžitě přivolat pomoc.

„Rizika útoku nečekaného agresora se nikdy bohužel vyvarovat nedokážeme. Našim společným cílem je však zajistit maximálně bezpečné prostředí pro naše děti a umožnit odpovědným osobám okamžité přivolání pomoci v krizové situaci," prohlásil náměstek pardubického primátora zodpovědný za školství Jakub Rychtecký.

Dotace mohou až ze 100 procent pokrýt náklady na nákup a montáž zabezpečovacích prvků.

Čidla fungují

Že zabezpečení funguje, se na školách přesvědčil i devatenáctiletý zloděj, jehož zadržení strážníky městské policie jsme natočili v únoru. V obou případech se vloupal do školek. Jednou v Popkovicích, podruhé na pardubickém sídliště Dubina.
V obou případech jeho pohyb ve školce zaznamenala instalovaná čidla. Poté vždy pachatele dopadla hlídka strážníků.