Přibližně do patnácti let by Pardubice mohla osvěcovat pouze LED svítidla.
Město je postupně instaluje od roku 2010. „Jsou ekologičtější i méně nákladná na provoz," sdělil vedoucí divize Veřejné osvětlení Služeb města Pardubic Milan Ryšán.

„Stávající sodíková svítidla v sobě mají výbojky, které obsahují těžké kovy, olovo, rtuť, kadmium. LED svítidla tyto těžké prvky nemají a podle výrobců jsou stoprocentně recyklovatelná," nechal se slyšet Milan Ryšán.

Zatím 280 stožárů

V Pardubicích je zatím 280 stožárů s LED svítidly v ulicích Nemošická, Hradecká, Husova, kpt. Jaroše a v některých částech sídliště Dubina a Polabiny. Modernější osvětlení se instaluje na nové stožáry, které jsou od sebe dál než stávající lampy.
„V Hradecké ulici, kterou dokončujeme, nám stačí 21 stožárů místo 33. Instalace přišla asi na dva miliony korun. Připravujeme další projekty, ale na stávající stožáry se LED nevyplatí instalovat, chce to mít mezi nimi větší rozteče," řekl Milan Ryšán.

Změna osvětlení také čeká třídu Míru a Sladkovského ulici, kterou město v současnosti opravuje. Diody budou také instalované v zemi a osvětlí stromy. „Nové typy osvícení postupně zlevňují a doba návratnosti investice se snižuje," poznamenal vedoucí divize Veřejné osvětlení Služeb města Pardubic.

„Návratnost prvních svítidel byla kolem 12 let, v loňském roce se snížila na 7,5 roku, poslední instalace by se nám měla vrátit za 4,5 roku. Ušetříme na počtu stožárů, na údržbě a diody mají nižší spotřebu," prohlásil Milan Ryšán.
Diody jsou podle něj zatím čtyřikrát dražší než stávají osvětlení ulic.

Intenzita světla

Nová osvětlení se podle intenzity světla ztlumují nebo více rozsvěcují. Například v Husově ulici od 22:00 hodin svítí na 75 procent celkové kapacity, od půlnoci se jas sníží na půlku, od 4:00 hodin opět svítí tří čtvrtinou výkonu a od 5:00 hodin na 100 procent.