Přeloučské Masarykovo náměstí dnes přivítá nejkrásnější neslyšící dívky a chlapce z celého světa.
K vidění zde budou na World Fashion Show, která vypukne v 19:15 hodin.

„Snažíme se dívky a chlapce ukázat široké slyšící veřejnosti, aby viděla, že když se neslyšícím dá šance, jsou schopni předvádět stejně kvalitní výkony jako slyšící," konstatoval Josef Uhlíř, prezident prestižní celosvětové soutěže, jejíž finále se uskutečnilo v sobotu večer v pražském Top Hotelu Praha.

Vítězka z Ukrajiny

Právě tam se rozhodlo, že nejkrásnější neslyšící dívkou světa se pro letošní rok stala Ukrajinka Natalija Bilanová.

Titul první vicemiss Deaf World 2015 putuje do Běloruska. Vybojovala ho Nastya Vyazorskaya. Korunkou druhé vicemiss se může pyšnit Vietnamka Lé Thi Thuy Doan.

Mezi muži kraloval Kolumbijec Camilo Viloria Arrieta, jemuž korunu neslyšícího krále krásy předala o hlavu vyšší předsedkyně hlavní poroty, modelka a moderátorka Iveta Vítová. Ta získala titul Česká Miss 2009 ještě pod svým dívčím jménem Lutovská.
Vůbec poprvé v historii se v Praze udělovaly také tituly Miss a Mister Deaf Asia.

Zásluhou dívky Ching Lan Lin putuje do Taiwanu. Mezi chlapci toto ocenění získal Sophon Sae-li z Thajska.

Evropu ovládl Čech

Kromě hlavní poroty v Praze rozhodovala i mezinárodní porota, v jejímž středu měly svého zástupce také východočeské Deníky.

Jejím úkolem bylo vybrat z finalistek a finalistů patnáctého ročníku soutěže ty, které se budou moci těšit z titulů Miss a Mister Deaf Europe.

U dívek si největší sympatie získala Karina Astrid Jemmott z Velké Británie. Mezi chlapci zvítězil k radosti drtivé většiny diváků domácí reprezentant Tomáš Brož z Jihlavy. Tomu pak královskou korunu maličko záviděl i moderátor večera, nekorunovaný český princ, ale především oblíbený herec Jan Čenský.

„Na první pohled není poznat, že soutěžící neslyší. Ale ono to tak skutečně bývá, že důležité věci jsou očima neviditelné. Na účastnících této unikátní soutěže obdivuji, že neztrácejí energii, naději a radost ze života," nechal se slyšet Jan Čenský, který sobotní ceremoniál uváděl poprvé společně s herečkou a moderátorkou Lenkou Vacvalovou.

Tato mladá energická Slovenka s odzbrojujícím úsměvem touto akcí provází poslední roky pravidelně. Jedna z hvězd seriálu Ordinace v růžové zahradě nebude chybět ani dnes večer v Přelouči.

Bylo na co koukat

Stejně tak jako vyslanci Přelouče v mezinárodní porotě Miss a Mister Deaf 2015 a současně hlavní organizátoři dnešní World Fashion Show 2015 Luděk Schejbal a Josef Dvořáček.

„Sobotní finálový večer v Praze hodnotím velice kladně. Myslím, že měl pěknou úroveň. Potěšila mě i bohatá účast 26 dívek a 25 chlapců z celého světa," svěřil se Luděk Schejbal, který na evropský titul navrhoval ty, co pak skutečně zvítězili – tedy Britku a Čecha.

„V případě celkového vítězství jsem se však netrefil. Svou favoritku jsem měl z Kolumbie (Natalia Garzón Valero) a favorita z Taiwanu (Yi Quan Yu)," vyjádřil se pro Deník Luděk Schejbal.
„Rozhodně bylo na co koukat. Přelouč se má dnes na co těšit," poznamenal člen organizačního štábu soutěže.

Jeho slova potvrdil i kolega Josef Dvořáček. „Rozhodnuto bylo dobře, i když osobně jsem měl trochu jiné tipy. U žen mi přišla nejzajímavější Senegalka Cissé Aminata, která měla opravdu nádhernou postavu. Samozřejmě jsem fandil také Češce Evě Vontrobové. V případě mužů jsem chtěl letos trochu rebela. Proto mě zaujal Bulhar Dagomir Dragomirov s poměrně extravagantním účesem," podotkl Josef Dvořáček, jehož potěšila i nápaditá přehlídka v národních krojích. „Ale pozor! Zdaleka nebyly představeny všechny kroje, které soutěžící mají. V Přelouči tomu tak bude," ujistil organizátor dnešní World Fashion Show 2015.

Na finalistky a finalisty letošního ročníku soutěže v Praze čekalo předvádění večerních šatů a plavek a nechyběly ani volné disciplíny.

Dominoval tanec

Mezi dívkami, přestože jsou neslyšící, dominoval možná trochu překvapivě tanec.

Snad jen Češka Eva Vontrobová zvolila aerobik, Thajka Pakjira Janthawong thajský box a Japonka Yukiko Yamanaka dala přednost ukázce samurajského bojového umění. Velmi emotivní a působivé pak byly dvě volné disciplíny s přesahem. Francouzka Paul Déborah bojovala v šatech s francouzskou trikolórou velmi sympaticky za rovnoprávnost žen, Britka Karina Astrid Jemmott si pak získala srdce většiny obecenstva promyšlenou prezentaci své vlastní módy s britskými motivy podpořenou dojemnými fotografiemi o zbytečné nadprodukci šatstva a negativních důsledků, které jsou s ní spojeny.

Sobotní pražské finále se neslo rovněž v duchu fair play. Když Alžířanka Dounya-Zad Abdelhakk zaškobrtla na předváděcím mole a hrozil ji pád, přispěchala na pomoc Thajka Pakjira Janthawong a svou kolegyni zachránila…