Svatba se řadí mezi nejdůležitější události v životě. Aby splňovala představy jak nevěsty, tak ženicha, plánuje se často i více než rok dopředu.

Podobně to měli i snoubenci, kteří se chtěli vzít letos na jaře. Spousta z nich nakonec ale rok 2020 na prstýnku mít vyrytý nebude, kvůli koronaviru si své ano řeknou později. Podle nařízení vlády se nyní svatby konat nesmějí, povolené budou až od příštího týdne.

„Bylo stanoveno, že sňatečné obřady nejsou nezbytně nutnou záležitostí, takže máme zrušené svatby na celý duben a částečně na květen, protože nevěsty nevydrží čekat, co se bude dít. Větší svatby už se samy přehlásily na příští rok,“ řekla chrudimská matrikářka Jana Andrýsková.

Netuší, kdy se vezmou

Matrika v Chrudimi už zrušila 15 svateb. Veselku pro zhruba sto lidí museli zrušit třeba snoubenci z Pardubic, kteří se chtěli brát první dubnový víkend. „Zatím netušíme, kdy svatba bude, protože nouzový stav může trvat měsíc, ale taky tři. Všechny letní termíny jsou plné a na podzim už má část našeho cateringu jiné akce, které zatím zrušeny nejsou,“ popsala nevěsta Tamara Horká.

Posunutí svatby řešily i páry, které mají termíny objednané na červen. „Když taťka přišel s tím, že by svatba nemusela být, brali jsme to s humorem,“ řekla nevěsta Adéla Vinklerová.

Nařízení vlády ale jejich plány velmi brzy změnilo. Nejdříve se snoubencem uvažovali o svatbě s 30 lidmi, ale vláda poté zrušila svatby úplně.

Dva měsíce před termínem snoubenci mají ale vše nasmlouvané a část svatby je zaplacená. „Hned jsme začali zjišťovat, jak se k tomu staví poskytovatelé služeb a jak to spolu vymyslíme,“ popsala nevěsta. Například fotograf jim nabídl, že ve smlouvě pouze přepíše datum, ale pokud by ji chtěli zrušit úplně, vrátí jim zálohu. Podobně vstřícní byli i další.

„Také jsme hned volali do firmy, která nám vyrábí snubní prsteny, aby do nich zatím nic neryli. V tuto chvíli jsme zcela smíření s tím, že se vezmeme za rok,“ doplnila ještě v pondělí Vinklerová.

Nevěsta s rouškou

To ale netušila, že druhý den přijde zvrat. V úterý večer vláda pro snoubence připravila dobrou zprávu – od 20. dubna jsou svatby povolené. Účastnit se jich smí ale jen deset lidí a budou muset být dodrženy specifické podmínky. Od 8. června se mohou uskutečnit svatby bez omezení. „Vypadá to, že začínáme zase plánovat. Doufám ale, že se nebudu muset vdávat v roušce,“ dodala nevěsta.

Do úterního odpoledne nervózně přešlapovaly i páry, které chtějí velkou svatbu v létě. „Cítím obrovskou úlevu a věřím, že se svatba nakonec uskuteční. Hodně záleží i na tom, jak se k tomu všichni postavíme,“ řekla Linda Dimová z Vysokého Mýta, která se má vdávat v červenci. Ani ona ale nechce svatební šaty doplnit rouškou.