Naprosté většině školáků zbývá již jen týden prázdnin. Ne však dětem ze druhého stupně pardubické Základní školy Polabiny 1 v Družstevní ulici.
Ty totiž nastoupí až o týden později! „Toto posunutí zahájení školního roku pro žáky druhého stupně je způsobeno pokračujícími pracemi na odstraňování následků zatečení vody do pavilonů D, E a F,“ vyjádřil se k problému ředitel školy Radek Hejný.

Děti z prvního stupně mají smůlu

Žádné velké nadšení, pochopitelně vyjma prvňáčků, nepanovalo v řadách dětí prvního stupně. Ty totiž zahájí školní rok v řádném termínu – tedy v pondělí 1. září.

„Školní jídelna i družina budou zajišťovat služby pro tyto žáky v plném rozsahu. Naopak všem žákům druhého stupně budou na toto období obědy automaticky odhlášeny,“ potvrdil Hejný. Lehké omezení prý bude snad jen v tom, že kuchyně bude denně vařit pouze jeden druh jídla.

Přestože někteří očití svědci tvrdí, že vůbec není jisté, že děti budou moci přijít do školy už 8. září, ředitel školy je přesvědčen o opaku. „Já si myslím, že toho osmého je to nejzazší termín. Mohlo by to být i dříve, ale pro jistotu jsme nechali dětem volno ještě celý týden,“ upřesnil Deníku Radek Hejný.
Podle něj došlo k poškození střechy koncem června, kdy padaly kroupy. Běžnou revizí však závada odhalena nebyla. Ta se naplno projevila až začátkem července, kdy přišly velké lijáky. Pavilony pod rozbitou střechou byly doslova vyplaveny. Voda poničila téměř vše. Statisícové škody napáchala v kabinetech, ve třídách i na chodbách. Voda zničila desítky počítačů. Celé prázdniny pak prý na dobrovolné brigády chodili učitelé i někteří rodiče.

Škoda ještě přesně vyčíslena nebyla, podle našich informací však zřejmě půjde do milionů. „Znám jen škodu, která vznikla na vnitřním zařízení. Ta činí přibližně osm set tisíc korun. Celkovou škodu na budově však odhadnout nedokážu, tu by mělo ale znát město,“ dodal ředitel. Ten se také zároveň na oficiálních stránkách této polabinské školy omlouvá rodičům za způsobené komplikace.