Politici si od výrazného snížení cen žákovského jízdného slibují nárůst počtu žáků, kteří se budou do školy dopravovat autobusy a trolejbusy. Děti nyní zaplatí za roční jízdenku necelou pětistovku.

„Roční předplatní jízdenka nahrazuje původní desetiměsíční žákovskou jízdenku za 1630 korun. Došlo též k úpravě výše jízdného u žákovské třicetidenní jízdenky z původních 205 korun na současných 135 korun," vysvětlila tisková mluvčí Dopravního podniku města Pardubic (DPMP) Jitka Malinská.

Úleva pro rodiny

Uvažovalo se i o tom, že by žáci mohli jezdit MHD zadarmo, to ale nakonec neprošlo. Podle náměstka primátora Jiřího Rozinka bude schválený návrh velkou úlevou.

„Ti, kteří dají od září svou ratolest do první třídy, tak za celou školní docházku ušetří na jízdném v městské hromadné dopravě oproti současným cenám téměř jedenáct tisíc korun," vypočítal plusy pro rodiče náměstek primátora zodpovědný za finance. Další novinkou bude od 1. září školní autobus, který doveze děti ze Svítkova na sídliště Dukla a Višňovka. Tamní základní škola je naplněná, a někteří žáci proto musejí dojíždět.

„Ve Svítkově dorůstají děti z nové zástavby a kapacita školy už nestačí. Zejména pro ně zřizujeme od září ve spolupráci s dopravním podnikem novou autobusovou linku číslo 29, která je bezpečně doveze k jednotlivým školám. Například přímo u základní školy Staňkova proto bude nová zastávka," řekl náměstek pardubického primátora Jakub Rychtecký.

Školní linka

Školní linka bude jezdit pouze ve všední den, využít ji mohou i další cestující. Ráno pojede autobus v 7:30 ze zastávky Letiště, končit bude v zastávce Gorkého. Odpoledne začíná v 15:30 na zastávce Ulice Svobody, pojede přes Duklu, Svítkov a Popkovice a k letišti.

Do první třídy nastoupí po prázdninách více než 1100 dětí, přibližně stejně jako loni. Městské školy budou naplněné zhruba z 90 procent.

V dalším školním roce se očekává ještě víc nových žáků a stávající kapacita stačit nebude. „Proto již dnes hledáme cesty, jak ji navýšit," podotkl Jakub Rychtecký. Nejvíc prvňáků přijala ZŠ Staňkova na Dukle a všechny tři školy na sídlišti Polabiny.

V Pardubicích je v současné době 17 městských základních škol pro víc než devět tisíc žáků a tři ZŠ zřizované jinými subjekty. V některých pardubických školách čekají žáky změny ve výuce, například hodina tělocviku navíc.