Významná část dotací je určena do služeb sociální prevence, které mají za cíl zabránit vzniku nepříznivé sociální situace, do níž by se klient mohl dostat například kvůli zhoršení zdravotního stavu. „Přes 3,2 milionu korun jsme například uvolnili na sociální rehabilitaci, jejímž cílem je dosažení samostatnosti, nezávislosti a soběstačnosti osob. Na sociálně aktivizační služby jde necelých 1,7 milionu korun,“ konstatoval náměstek primátora zodpovědný za sociální politiku a zdravotnictví Jakub Rychtecký.

Z oblasti služeb sociální péče nejvíce peněz, a to 1,7 milionu korun, putuje do služeb osobní asistence a necelých 1,5 milionu korun je určeno na zajištění pečovatelské služby.

Město finančně podpořilo také odlehčovací služby, terénní programy, denní stacionáře, nízkoprahová centra pro mládež nebo sociálně-terapeutické dílny. Podpory se dočkaly i navazující neregistrované sociální a zdravotní služby, tam radní a zastupitelé schválili dotace v celkové výši přes 1,5 milionu korun.

„Víme, že pro poskytovatele je vždy na začátku roku obtížné zajistit financování služeb, než přijdou peníze od státu. Jsem rád, že letos vyplácíme dotace opět mezi prvními. Přestože nechceme přebírat úlohu státu, tak jsme v koeficientu pro výpočty dotací zohlednili i nařízení vlády o navýšení mezd sociálních pracovníků z loňského roku. Věřím, že to alespoň symbolicky pracovníci pocítí,“ řekl Rychtecký.

Přes 16,6 milionu korun město uvolnilo mezi poskytovatele takzvaných registrovaných sociálních služeb, kteří pečují o seniory, lidi se zdravotním nebo sociálním handicapem a rodiny s dětmi na území města.