Ze statistik pardubické ČSOB Pojišťovny vyplývá, že meziročně počet těchto případů vzrostl o více než čtvrtinu.
„Počet oprávněných nároků na odškodné z takových úrazů narůstá. V roce 2009 jsme ve městech, která jsou u nás pojištěna, vyplatili odškodné téměř dvěma stům poškozených lidí. V roce 2010 to  bylo zhruba 280 případů a loni na 330. Kolik to bude letos, teprve uvidíme, protože nejkritičtější období zimy právě klepe na dveře," uvedl Marcel Klaban, ředitel Odboru služeb klientům neživotního pojištění ČSOB Pojišťovny.
Plnění pojistného často přesahuje čtyřicet tisíc korun.

„Pokud k bolestnému za zlomenou nohu, které činí zhruba dvanáct tisíc korun, přičteme i vyplacení ušlé mzdy, tedy rozdílu mezi mzdou poškozeného a tím, co mu je uhrazeno z nemocenské po celou dobu léčení, pak se celkové odškodné může vyšplhat až k částkám v řádu desítek tisíc," potvrdil našemu Deníku Marcel Klaban.

Podvědomí stoupá

Za sypání chodníků a odklízení sněhu a ledu z nich jsou odpovědná města a obce.
Některá z nich jsou pro případ těchto úrazů pojištěna prostřednictvím pojištění odpovědnosti za škodu.
„Povědomí lidí, jak mají v takových situacích postupovat, sice narůstá, stále je ale vysoké procento případů, kdy odškodné platit nemůžeme. Buď na něj nevznikl nárok, nebo poškozený jednoduše nevěděl, jak věc řešit," sdělil ředitel odboru.

Vše zdokumentovat!

Ne všechny úrazy znamenají vznik odpovědnosti za škodu a nárok na odškodné.
„Město nebo obec může být pojištěno proti takovým situacím anebo nemusí. Pokud není pojištění uzavřeno, město nebo obec posuzuje jednotlivé případy a pokud uzná svou odpovědnost, pak plnění poškozenému vyplácí ze svých prostředků. V obou případech by poškozený neměl zapomenout pokusit se co nejobjektivněji zdokumentovat vznik a vývoj škodné události," uvedl Marcel Klaban.
Pro obec či pojišťovnu je snazší posuzovat oprávněnost nároku na odškodné, pokud je vše  dostatečně zdokumentováno. Klíčové je v takových případech vždy rozhodnutí města, respektive správce komunikace, a to především v tom, zda odpovědnost za neschůdnost chodníku uzná či neuzná. (zr)