Po záchraně vajec, kterým na komíně v areálu lázní kvůli nepřítomnosti jednoho z rodičů hrozilo prochladnutí, se pozornost obrátila na samotného zraněného ptáka. Ten záchranářům opakovaně unikal již od pátku. O záchraně čapích vajec jsme informovali ve čtvrtečním vydání Pardubického deníku.

„I když měl od elektrických drátů popálené křídlo, vždy zvládl pár desítek metrů poodletět. Kvůli tomu ale hrozilo, že jej časem zahubí infekce z poraněného křídla," konstatovala starší strážník bohdanečské městské policie Aneta Hámorská.

Úspěšný odchyt

Ve středu večer se na pole mezi obcí Dědek a Lázněmi Bohdaneč, kde čáp přebýval, vydala skupina složená z místních strážníků, dobrovolných hasičů, policistů obvodního oddělení a záchranářů ze stanice Pasíčka. Několikahodinovou naháněnou s čápem nakonec vyhráli.

„Poté, co nás čáp dvě hodiny vodil z jedné strany rozmáčeného pole na druhou, se nám jej podařilo obklíčit se sítěmi. Ve chvíli, kdy se znovu chystal uletět, se po něm na poslední chvíli skokem vrhl kolega hasič a podařilo se mu jej udržet na zemi," poznamenala Aneta Hámorská. Zraněného opeřence si po úspěšném odchycení převzala Záchranná stanice Pasíčka z Boru u Skutče.

A teď držet palce

„Čáp byl vysílený umístěn nejprve do místnosti intenzivní pomoci, kde dostal několik infuzí s umělou výživou. Včera jsme ho už pustili do voliéry, aby se mohl začít živit sám," uvedl vedoucí záchranné stanice Josef Cach.
Vyhráno ale čáp ještě zdaleka nemá.

„Podle toho, jak se chová, asi doopravdy dostal ránu elektrickým proudem a byl ve špatné kondici kvůli vyhladovění. Na konci pravého křídla má hematom. Jestli se z toho dostane, to ale nyní ještě nemůžeme říci. Uvidíme, jak si se zraněním jeho tělo poradí. O křídlo totiž může stále přijít v důsledku nekrózy, která se v ráně může objevit. Je to starší jedinec a ti tato zranění snášejí obtížně. Mladší ptáci tato zranění obvykle snášejí lépe. Na druhou stranu byl odchycen poměrně brzy, takže naději určitě má," nechal se slyšet Josef Cach.