„Jeden případ jsme na Chrudimsku zaregistrovali 15. června,“ potvrdila Jana Jirásková z okresní hygieny. O den dříve pak laboratoře v regionu odhalily čtyři pozitivní případy nákazy. Nulu potvrzených na 100 tisíc obyvatel v Česku vykazuje jen šest dalších regionů, a to Třebíč, Beroun, Cheb, Jeseník, Trutnov a Plzeň-sever. Naopak nejhůře je na tom nyní z krajů Praha s 17,23 případy na 100 tisíc obyvatel za poslední týden, z okresů pak Český Krumlov (30,98 případů na 100 tisíc obyvatel).

Nejméně příznivá situace v našem kraji je na Pardubicku, kde hygienici za posledních sedm dní potvrdili 11 případů nemoci covid-19. Týdenní incidence, která činí 6,25, je však i zde pod celorepublikovým průměrem. Ten je aktuálně 7 pozitivních na 100 tisíc obyvatel. „Mohu potvrdit, že se u nás situace dlouhodobě zlepšuje,“ řekl Deníku ředitel krajské hygieny Antonín Vykydal.

Pardubický kraj je v počtu celkově nakažených osob od počátku epidemie třetím nejhorším v republice s 17 877 nemocnými na 100 000 obyvatel. Hůře je na tom pouze Královéhradecký a Liberecký kraj.

Orlickoústecko i Svitavsko za poslední týden shodně evidují čtyři potvrzené případy. Vzhledem k počtu obyvatel je na tom lépe Orlicko, kde je v přepočtu na 100 tisíc obyvatel 2,9 potvrzených nakažených. Svitavsko má o téměř procento více pozitivních případů.

V úterý 22. června byl v celém kraji zaznamenán pouze jeden potvrzený případ nákazy, a to na Orlicku. Naopak na pomyslném vrcholu pandemie se kraj nacházel 12. března, kdy denní přírůstek pozitivních případů činil 1145.

Aktuální, každý den doplňovaná celostátní data o vývoji epidemie najdete zde

Aktuální data přímo za Pardubický kraj pak ZDE

O zlepšující se situaci navíc svědčí i fakt, že poslední úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19 bylo v kraji evidováno téměř před třemi týdny, 3. června. Naopak před třemi měsíci, 3. března, zemřelo v Pardubickém kraji 19 lidí, u nichž laboratoře nákazu prokázaly.

Aktuálně je Pardubický kraj na pátém místě v celé republice. Nejhůře je na tom Praha, kde je incidence 17,2 případů na 100 tisíc obyvatel. V závěsu Liberecký a Jihočeský kraj shodně s 9 a Středočeský kraj s 8,2 případy.

V celkovém úhrnu nakažených osob na 100 tisíc obyvatel si však Pardubický kraj dobře nevede. Od začátku epidemie koronaviru je zde 17 877 nemocných na 100 tisíc obyvatel. Hůře je na tom pouze Královéhradecký a Liberecký kraj.

Incidence. Číslo, které rozhoduje

Právě ukazatel sedmidenní incidence na 100 tisíc obyvatel byl v minulých měsících zásadní pro rozvolňování. Například školy se otevíraly v momentě, kdy regiony vykazovaly v přepočtu méně než 100 pozitivních případů. Dá se tedy předpokládat, že pokud se týdenní incidence bude do budoucna zhoršovat, budou se od ní odvíjet také případná opatření.