Vztahy mezi pardubickým magistrátem v čele s ODS a sociálnědemokratickým vedením kraje skutečně nejsou růžové.
Potvrzuje to další spor, kdy si pardubický primátor Jaroslav Deml posteskl nad údajným nedodržováním vzájemných dohod a rušením dohodnutých schůzek ze strany kraje či nad ležérním přístupem hejtmanství k financování společných projektů.

„Dohody města s krajem bohužel neplatí. Například ta, která se týká financování Sociálních služeb města Pardubic, kde kraj nám zadržuje 7,5 milionu korun. Ty jsou důležité pro financování činností, které jsou pro klienty této organizace nezbytné. Momentálně se nejsme schopni dohodnout, kraj nám ruší domluvené schůzky,“ řekl Deníku primátor Deml.

Hejtman Pardubického kraje Radko Martínek nad těmito výhradami nechápavě kroutí hlavou. „Právě jsem s primátorem mluvil a na nic si nestěžoval. Navíc nic z toho není pravda. Co se týče Sociálních služeb města Pardubic, problém je, že náměstkyně primátora Štěpánka Fraňková zpochybnila činnost našich úředníků s tím, že je protizákonná. To pochopitelně musíme prošetřit, objednali jsme si kvůli tomu odbornou analýzu,“ kontruje Martínek.

A jak dodal, veškeré problémy jsou na straně města.
To se prý týká i stížností Demla na špatnou komunikaci s krajem ohledně záměru společného financování rekonstrukci přednádražního prostoru. „Tady máme možnost získat prostředky ze švýcarských fondů. Kraj ale zatím žádné usnesení na kofinancování nepřijal, přestože z jeho strany vznikl požadavek na terminál příměstské dopravy k budově hlavního nádraží,“ tvrdí primátor.

I to ovšem Martínek odmítl. „Otázku využití prostoru před nádražím jsme začali řešit jako první my, město se připojilo až poté a teprve dnes uvidím projekt, jak to bude vypadat. O penězích se tedy logicky můžeme bavit až následně,“ podivuje se Martínek.
O sporných záležitostech budou radní kraje a města jednat na společném zasedání příští týden.

(td, kim)