Stav silnice souvisí především s dostavěním dalšího úseku dálnice D35 podél obcí Borek, Choteč a Vysoká nad Labem, který zatím končí v sousedních Časech.

„Silnice dostala hodně zabrat dopravou během roku, co se staví dálnice. I když řidiči měli stanovené trasy, ne vždy je dodržovali,“ řekl starosta Michal Kurka.

„Teď je silnice hodně rozpraskaná a rozježděná, už by potřebovala nový povrch. Stejně tak jsou poškozeny i některé místní komunikace,“ popsal starosta.

Ani některá omezení nepomáhají. „Například u školy je snížena rychlost na 40 kilometrů v hodině, máme blikající semafory a kamerový systém, který sleduje rychlost, ale stejně to někteří řidiči nedodržují,“ zhodnotil Kurka.

Špatného stavu si všímají i místní obyvatelé. „Ty silnice jsou špatné a aut tady jezdí hodně, hlavně náklaďáků. Kvůli dálnici si to zkracují tudy,“ uvedla Věra Trpková, která pracuje v místním obchodu.

Pivovar Mordýř v Dolních Ředicích už téměř deset let vyrábí poctivě a s láskou kvalitní pivo.
Začalo to domácím vařením piva. Dnes už Mordýř točí hospody široko daleko

Podle mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Petry Drkulové špatný stav silnice souvisí s nadměrným zatížením během navážení materiálu na stavbu dálnice. „Komunikace je zahrnuta do plánu oprav, na které v současné době probíhá diagnostický průzkum. Na něj bude navazovat projektová dokumentace. Na opravy návozových tras v tomto úseku dojde v příštím roce,“ upřesnila Drkulová.

O stavu silnice jednal starosta s náměstkem hejtmana zodpovědným za dopravu Michalem Kortyšem. „Plánovaná rekonstrukce silnice souvisí i se záměrem odkanalizování, případně uložením nadzemních sítí pod povrch,“ uvedl Kurka.

S podobným problémem se potýká také Vysoká u Holic:

Hustý provoz v obci Vysoká u Holic.
Vysokou u Holic trápí po otevření D35 hustý provoz. Děti chodí jen s doprovodem

Chystá se i zákaz či omezení vjezdu nákladních aut. „Připravujeme projekt nového dopravního značení, kde bychom chtěli obnovit a přidat značky, snížit rychlost, zakázat nákladním vozům vjezd do vesnice a nějak to upravit, aby provoz byl bezpečnější,“ doplnil starosta.

Problémem jsou také chybějící chodníky. „V dolním konci vesnice je to dosti nebezpečné. Jak tam udělali dálnici a nadjezd, je velký provoz a děti tam musí chodit po trávě,“ dodala Trpková.

Výstavba chodníků je jedním z plánů obce. „Na příští rok připravujeme projekt přes dotaci Státního fondu dopravní infrastruktury na doplnění chodníků, kde nejsou, což znamená až k nové dálnici směrem na Choteč, na Dašické ulici, nahoru okolo pivovaru, k lisovně plastů a na Drahošské ulici,“ doplnil Kurka.