Turnaje v míčových hrách, cvičební akademie, rozdávání ocenění, představení nového znaku a imitace prvního tábora z roku 1970. Taková byla náplň oslav čtyřicátého výročí založení Tělovýchovné jednoty Sokol Dolní Ředice. Uskutečnily se v sobotu na dolnoředické návsi a v sále obecního hostince U Desatera.

Osamostatnili se

„Dlouhá léta chodili cvičenci z naší obce cvičit do sousedních Horních Ředic. Ale právě na konci šedesátých let minulého století se u nás našla parta nadšenců a založila vlastní jednotu. Po čtyřiceti letech tak máme téměř pět set členů, z toho asi sto padesát aktivních,“ sdělil Vladimír Kelka, který jednotě předsedal úctyhodných pětadvacet let. Oslavy čtyřicátého výročí jednoty ale již od rána provázela nepřízeň počasí. „Dětský turnaj ve florbale jsme museli přesunout do sálu a vybíjenou jsme museli nakonec zrušit úplně. Odpoledne se ale počasí udobřilo, a tak turnaj dospělých trojic v nohejbale byl nakonec dohrán na novém víceúčelovém hřišti,“ uvedl jednatel jednoty Michal Kurka. Společenský program pokračoval v odpoledních hodinách opět v sále obecní hospody. „Ocenili jsme jednak zasloužilé členy, ale na reprezentaci a úspěchy i ty stále aktivní. Ti také připravili cvičební akademii a předvedli návštěvníkům oslav ukázky cvičení,“ pokračoval Michal Kurka.

Na oslavách představilo vedení jednoty veřejnosti rovněž nový znak. Autorem je stávající předseda jednoty Miroslav Flejberk. „My jsme kdysi používali znak Obce sokolské, které ovšem nejsme členy. Proto jsme cítili potřebu pořídit si vlastní znak. Z mnoha návrhů nakonec valná hromada schválila můj návrh,“ řekl Miroslav Flejberk a popsal hlavní rysy znaku. „Z kruhu, který má symbolizovat soudržnost a modrou barvou mír, vystupuje silueta letícího sokola. Ten odkazuje na název jednoty a na svých prsou nese obecní znak. Na spodní polovině kruhu je název Dolní Ředice,“ pokračoval Flejberk.

Kromě cvičení a dalších sportovních aktivit patří k pravidelným akcím dolnoředických Sokolů pořádání letních desetidenních táborů. „Vůbec první tábor se uskutečnil v roce 1970 v Nových Hradech. Jeho imitaci jsme kvůli oslavám postavili na návsi, což vzbudilo velký zájem dětí. Od té doby jezdí v červenci třicet až sedmdesát dětí na letní tábor, zejména Slatiny nad Zdobnicí,“ vysvětlil Kurka. Nechyběl zdravotnický stan, táborová vlajka, stan s kuchyní, gulášek se podával do ešusů a celému táboru vévodila dřevěná hranice. „Večer ji zapálíme, opečeme si uzeninu, máme zde kytary a harmoniku, posedíme, zazpíváme a bude veselo,“ zakončil s úsměvem na tváři Michal Kurka.

Lukáš Peška