Klienti domovů pro seniory spolykají v průměru více než deset tablet za den.

Celkem 79 procent z nich je přitom v užívání léků zcela závislých na ošetřujícím personálu, ať už vlivem snížené rozhodovací schopnosti či demence.

Vyplývá to z analytické části projektu Ústavu lékového průvodce, jehož cílem je zájemcům z řad veřejnosti a sociálních služeb zprostředkovávat informace z oblasti lékové politiky, například týkající se užívání léčiv, jejich vedlejších účinků a kombinací užívání. V nedávné době se do něj zapojil mimo jiné také přeloučský Domov u fontány.

Užívají celou řadu léků současně

„Jeho uživatelé jsou lidé, kteří v důsledku stáří, hendikepů nebo onemocnění demence užívají mnohdy velké množství léků současně. Některé kombinace jsou pro ně nevhodné nebo mají negativní vliv na kvalitu života. Proto mě projekt, který se této problematice věnuje, velmi oslovil a poskytli jsme anonymní informace pro výzkum, na jehož základě náš domov získá doporučení pro systém předepisování a podávání léků našim klientům," informovala náš Deník ředitelka přeloučského Domova u fontány Danuše Fomiczewová.

Nezávislé audity ředitelka vítá

„Jsem ráda za velmi dobrou spolupráci s lékaři Radoslavem Svobodou a Hanou Kratochvílovou, kteří poskytují obyvatelům našeho domova zdravotní péči a náš záměr podstoupit tuto analýzu podpořili. Ta se nedotkla pouze užívání léků, ale zaobírala se celým systémem organizace zdravotní péče v našem zařízení. Jako ředitelka tyto nezávislé audity vítám, protože nám pomáhají zvyšovat kvalitu námi poskytovaných služeb a přispívají tak ke spokojenému životu našich obyvatel," nechala se slyšet Danuše Fomiczewová.

Přeloučský Domov u fontány je jedním z největších zařízení na území Pardubického kraje věnující se seniorům, a to již od roku 1964. „Přes svoji letitou historii je dnes moderním zařízením, přinášejícím do pobytové péče o seniory a seniory s onemocněním demence nové trendy a koncepční přístupy," upřesnila pracovnice vztahů s veřejností v Domově u fontány Daniela Stráníková.