Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Domovy důchodců na Pardubicku jsou přeplněné. Na místo můžete čekat i roky

Pardubicko - Dva domy s pečovatelskou službou fungují v Horním Jelení. O klienty nemají nouzi, stěhují se sem třeba až z Prahy nebo Jablonného

1.6.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Josef Němec

Česká populace rychle stárne. Lidí v důchodovém věku přibývá mnohem rychleji než možností péče o seniory. Důsledkem této neúměry je skutečnost, že se nedostává domů s pečovatelskou službou nebo domovů důchodců. Tato zařízení jsou přeplněná, přičemž seznamy čekatelů jsou dlouhé, stejně jako čekací doby.

Ve frontě „stojí“ tisíc žádostí

Domovy důchodců se v bývalém pardubickém okrese nacházejí jen v Pardubicích a Přelouči. Dvě zařízení v Pardubicích, domov důchodců ve Štrosově ulici a stacionář v Polabinách, mají kapacitu 437 míst. Každý rok žádá o přijetí na trvalý pobyt přibližně 280 seniorů, podaří se jich ale umístit jen zhruba 76. Všechna místa jsou v současné době obsazena. Nevyřízených žádosti je evidenci asi tisíc. Domov důchodců u fontány v Přelouči, multifunkční zařízení sociálních služeb, v němž je umístěn domov pro seniory a domov se zvláštním režimem, má kapacitu 272 míst. V Přelouči evidují 500 nevyřízených žádostí s tím, že čekací doba na přijetí se pohybuje od tří měsíců do tří let. Délka závisí na místě bydliště, sociálních poměrech či zdravotním stavu.
Podobná situace ale panuje i v domech s pečovatelskou službou, kde je režim volnější. Podle odborníků bydlí v těchto zařízeních spíše mladší důchodci, kteří jsou schopni se o sebe postarat a pokud chtějí, mohou využívat některých pečovatelských služeb, například praní prádla a podobně. Stalo se trendem, že důchodci vlastnící byt či rodinný dům jej přenechávají dětem a odcházejí bydlet právě do těchto zařízení.

Domy s pečovatelskou službou, tzv. „dépéesky“, nabízejí několik typů bydlení. Tak například v Holicích jsou k dispozici jedno a dvougarsonky a bezbariérové byty. V nové budově domu s pečovatelskou službou je 20 bytů, v budově staré 36. Všechny byty jsou obsazeny.
„Evidujeme celkem osmadvacet přihlášek, patnáct žadatelů je přímo z Holic, zbytek z okolí,“ uvedla pracovnice Městského úřadu Holice, který obě budovy spravuje. Opravdu velká pozornost je seniorům věnována v Horním Jelení.

Dnes v tomto městě nabízejí služby již dva domy s pečovatelskou službou. Oba provozuje město Horní Jelení. Ten starší v Sokolově ulici má sedmadvacet bytových jednotek. „V současné době máme plný stav. Naši klienti jsou nejen z města a jeho okolí, ale i ze vzdálených míst, třeba z Prahy nebo Jablonného. Pokud někdo potřebuje místo v domově opravdu rychle, odstěhuje se klidně do vzdáleného domova,“ uvedla jedna z pracovnic hornojelenského zařízení.

K Dubu: Nebylo plno, ale už je

Když v roce 2004 zahájil provoz druhý domov v Horním Jelení, v ulici K Dubu, trvalo nějaký čas, než se naplnil.
Nyní je plně obsazeno i jeho devětatřicet bytových jednotek. Čekací doba pro umístění v jednom z hornojelenských domovů pro seniory je průměrně rok.

(Lukáš Peška)

1.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Proti proudu času zdarma k oslavám Mezinárodního dne archeologie

Ilustrační foto

Pardubice se rozloučí s dostihovou sezonou

Pravý břeh Labe zůstane klidovou zónou. Stavět se nebude

Pardubice – Obyvatelé Pardubic už znají budoucí podobu pravého břehu Labe. Nejzásadnější změnou je nová lávka přes řeku, vybudování informačního systému či doplnění městského mobiliáře. Vzniku nové zástavby určené k bydlení se starousedlíci a ekologové obávat nemusí.

Fotbal a škola. Zkusili si to i v Kanadě

Pardubice – Plnit si povinnosti na fotbalovém hřišti a zároveň i ve škole se vyplácí. O tom dobře vědí hráči Regionální fotbalové akademie Pardubického kraje. Jeden z nich se nedávno dočkal zajímavé odměny, když po úspěchu v „olympiádě“ z anglického jazyka vyrazil na výměnný pobyt do zahraničí. Čtrnáctiletý Petr Beneš týden poznával, jak se žije a trénuje v Kanadě.

Si děláš kozy... No vážně, tři kozy v autě

Pardubice - Kdo viděl film Slavnosti sněženek ví, že koza dovede cestovat autem. I když běžný pohled to opravdu není.

Téma kampaně? Strach dominuje

/KOMENTÁŘ/ Je to v posledních letech již takový kolorit. Politici hledají racionální témata předvolebních kampaní čím dál obtížněji. Viditelné to bylo loni před krajskými volbami, letos se situace opakuje. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení