Primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková se rozhodla zareagovat na snahu o odtržení šestého městského obvodu osobním dopisem obyvatelům této části města. V tom se snaží vyvrátit některé argumenty přívrženců samostatnosti Svítkova, Popkovic, Starých Čívic, Lánů na Důlku a Opočínku.

„Jako primátorka i jako pardubický patriot bych byla nerada, kdyby se tato část od města odpojila. Nemíním ale nikoho přesvědčovat, jak má v případném referendu hlasovat. Cítím však odpovědnost za to, že se k občanům obvodu dostanou informace a argumenty pravdivé a nepokroucené," uvedla v úvodu dopisu Štěpánka Fraňková.
Primátorka se v dopise snaží upozornit na údajné nesrovnalosti, které se vyskytují v návrhu přípravného výboru, který v šestém obvodu chystá referendum o odtržení.
„Už jen orientační návrh rozpočtu nově vzniklé obce uveřejněný v brožuře je zavádějící a velmi pochybuji, že by zajistil zachování služeb obyvatelstvu v rozsahu, na jaký jsou zvyklí nyní. Počítá se totiž s optimistickým výhledem ministerstva financí, skutečný rozpočet ale bývá zhruba o deset procent nižší," sdělila Štěpánka Fraňková.
První dáma krajského města rozporuje i některé konkrétní položky rozpočtu. Třeba částku na obecní policii.

„Částka 1,1 milionu je zhruba třetinou současných nákladů a nová obec by za ni nemohla provozovat vlastní obecní policii prakticky vůbec a smluvně najatá policie by tam sloužila v omezené míře," napsala primátorka.

S letištěm už mohou komunikovat nyní

Otázkou také je, zda by obec zvládla zajistit provoz městských autobusů ve stávajícím rozsahu. Fraňková navíc upozorňuje na to, že senioři by po odtržení od Pardubic museli platit plnou cenu.

„Mystifikací je i tvrzení, že by mohla samostatná obec lépe komunikovat s armádou o provozu na letišti. Starosta obvodu přitom může již teď jednat s představiteli armády a vojenského letectva, ale pro mě z neznámých důvodů tak nečiní," dodala Štěpánka Fraňková.
Mluvčí přípravného výboru Jiří Chmelík zatím nechce dopis pardubické primátorky příliš komentovat. Členové výboru každopádně chtějí se Štěpánkou Fraňkovou o celém problému diskutovat na čtvrtečním mimořádném zasedání zastupitelstva obvodu.
„Pro orientační rozpočet, který je v brožuře, jsme ale použili všechny zákonné podklady," nechal se slyšet Jiří Chmelík.

V Pardubicích se nyní částečně opakuje situace, která zde byla po roce 1989. I tehdy toužily některé městské části po samostatnosti. Nakonec se obcemi staly Srnojedy a Spojil. Nyní se referendum o odtržení od krajského města snaží vyvolat obyvatelé šestého městského obvodu, se svým postavením není prý spokojen ani sedmý městský obvod. Sněm starostů městských obvodů Pardubic nicméně odmítl snahy o odštěpení některých částí od krajského  města.
„Starostové městských obvodů ve své většině nestojí o rozpad města, naopak chtějí jeho růst. Domnívají se, že město Pardubice by mělo oslovit okolní obce se zajímavou nabídkou na případné připojení k městu," uvedl starosta  „pětky" (Dukly) Jiří Hájek.

Chyba komunikace?

A jaké mohou mít obvody důvody k odtržení?
„Domnívám se, že okrajové části nejsou spokojeny s komunikací mezi představiteli malých radnic a velké radnice a zejména jim vadí stále se snižující finanční prostředky na údržbu a rozvoj," podotkl starosta Městského obvodu Pardubice III Vítězslav Štěpánek (ODS).
Občanští demokraté jsou v Pardubicích největšími zastánci městských obvodů.

„Jsem toho názoru, že nemůžeme mít zájem na snižování počtu obyvatel Pardubic odtrhováním jednotlivých částí. Naopak bychom se měli snažit o zvětšování města a oslovovat samostatné obce s nabídkou sloučení s Pardubicemi a samozřejmě s promyšlenou strategií výhod, které by tento krok oběma stranám přinesl," konstatoval dubinský starosta.
Podle místostarosty šestého obvodu a zastupitele města Miroslava Rubeše je za snahou o odtržení jednak dlouhodobá touha některých obyvatel „šestky" žít v samostatné obci, ale také úmysl současného vedení města obvody zrušit, případně jejich pravomoce zredukovat.

Panují obavy

„Řada kompetencí již byla obvodům odebrána. Obvody mají i obavy z postupného omezování investičních prostředků a považují dosavadní trend vůči sobě za necitlivý," nechal se slyšet Miroslav Rubeš.
Obvodům sice prý svitla naděje, když byl v květnu zastupiteli schválen záměr posílit jejich samosprávu, v září už se ale zastupitelstvo materiálem nezabývalo.
„Záměr města s obvody je dlouhodobě nejasný. V současné době se zdá, že alespoň okrajové obvody by mohly svou existenci obhájit. Otázka ale je, s jakými pravomocemi," dodal Miroslav Rubeš.