V Pardubicích se této akce zůčastnily dvě školy – Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola elektrotechnická a žáci Gymnázia Dašická. Jejich studenti sbírali v průběhu celého dne podpisy celkem na šesti místech v Pardubicích. Dopisy takto nasbírané při této akci půjdou prostřednictvím organizace Amnesty International do celého světa. Konkrétně na pomoc Vietnamskému občanu vězněnému za pouhé užívání internetu, mexické aktivistce, která ve svých knihách odhalila síť organizátorů dětské prostituce, řízenou skupinou významných podnikatelů. Třetí osobou je těžce nemocný iránský novinář, který je vězněn za své články kritizující politický režim.

„Jeden dopis nic nezmůže. Když jich jsou ale tisíce, úřady hlas veřejnosti již nemohou ignorovat. A v tom spočívá síla dopisů proti bezpráví,“ říká kampaňový koordinátor Amnesty International ČR Filip Karel.

„Škola není jen o učení matematiky, ale taky o tom, že existuje věc, které se říká život. Proto jsme se jako škola k akci připojili. Chceme pomoci a zároveň naučit žáky, že existuje věc, které se říká život, který sebou přináš i odpovědnost. Demokracie je citlivá záležitost a položí se ve chvíli, kdy budeme k dění okolo sebe lhostejní,“ řekl nám ředitel SPŠ a VOŠ elektrotechnické Miroslav Zapletal.