Touto raritou by se měl stát spádový logistický terminál, který propojí v Pardubicích všechny druhy dopravy.
Multimodální logistické centrum Východní Čechy, které by mělo vyrůst v Rosicích nad Labem, má propojit silniční, vodní a železniční síť. Výstavba centra je plánována už několik let. „Tento projekt měl podporu vlády už v době, kdy byl premiérem Miloš Zeman. Chceme postavit logistické centrum, kde se budou protínat všechny dopravní sítě. S tímto centrem jsme počítali i v územním plánu města,“ vysvětlil vicehejtman Pardubického kraje Roman Línek.

Před vybudováním samotného centra je ale potřeba postarat se o propojení dopravních cest. Centrum by mělo být spojeno s průmyslovou zónou ve Starých Čívicích, železnicí a také pardubickým přístavem. „Přístav Pardubice již vykoupil 25 hektarů pozemků. Pro stavbu centra je totiž potřeba, aby byla postavena přístavní hrana. Navíc stavba částečně závisí na dosplavnění řeky Labe,“ sdělil vicehejtman Línek. Železnice by měla být napojena ze Svítkova, kde ovšem v tuto chvíli nelze vybudovat odbočku. Železniční síť se tak bude muset rozšířit. Nedaleko místa, kde by měla republiková rarita vyrůst, je i pardubické letiště. Teoreticky by tak měla být propojena doprava po všech čtyřech možných dopravních sítích.

K čemu je takové logistické centrum? V jednoduchém příkladu řečeno, např. z Ostravy přijede vlak vezoucí náklad, v pardubickém logistickém centru bude tento náklad přeložen na loď a bude dopraven třeba do Německa.

Pokud vše půjde podle plánu, stavba logistického centra by mohla být hotova do čtyř až pěti let a finanční investice budou v řádech stovek milionů korun.

(Dalibor Musil)