Fotbalový zápas roku je tu! Třetiligový pardubický klub se v třetím kole Ondrášovka Cupu utká dnes od 17 hodin na stadionu Pod Vinicí se slavnou Spartou! Tu navíc do Pardubic přiveze trenér Martin Hašek, který se zde narodil a fotbalově vyrostl. Že je bratrem Dominika, není ani potřeba dodávat…

Vzájemný souboj lídrů první i třetí fotbalové ligy přiláká na útulný stadionek nejen mnoho místních fanoušků, ale do krajského města se chystá také početná enkláva fandů vyznávajících modrou, červenou a žlutou barvu.

Podle našich informací by měl vlak z pražskými fanoušky dorazit na pardubické nádraží krátce před půl čtvrtou odpoledne. „Poté máme zhruba hodinu a půl na prohlídku místních pamětihodností a restauračních zařízení,“ píše se na webu spartaforever.cz.

Otázkou zůstává, zda se do Pardubic chystají i nechvalně známí sparťanští hooligans. Jejich webové stránky ultrassparta totiž o tomto zápase mlčí…
Ať tak či onak, policii toto utkání nenechává v klidu, a tak se na zápas připravuje i ona.

Přijedou i rváči?

„Zajištění pořádku na stadionu je povinností pořadatele zápasu. V případě, že by v prostoru sportovního stadionu ale přece jen došlo k vážnému narušení pořádku, které by nedokázala zvládnout pořadatelská služba, může být policie požádána o asistenci a zakročit,“ uvedla mluvčí pardubické policie Eva Maturová. V takovém případě je však podle zákona od pořadatele zápasu možné vyžadovat uhrazení policejního zákroku.
Policie hodnotí dnešní utkání jako rizikové. Důvodem je to, že by se ze stadionu Pod Vinicí mohlo stát takzvané bojiště na neutrální půdě.

Mezi fanoušky se totiž hovoří o tom, že si do Pardubic přijedou vyřizovat účty se sparťanskými vlajkonoši fanoušci hradeckého fotbalového klubu, kteří by vyprovokováním násilností neohrozili sankcemi vlastní klub. Z policejních zdrojů zase zaznělo varování před příjezdem skupiny agresivních fanoušků, která cíleně vyhledává fotbalová utkání jen kvůli možnosti se poprat. Policie je proto ve střehu právem a rozsah bezpečnostních opatření tají.
„Policisté budou samozřejmě ve střehu kvůli dohledu nad veřejným pořádkem v ulicích krajského města,“ dodává Maturová.

V živé paměti fanoušků i pardubických policistů je totiž stále ještě nedávné utkání s hradeckými fotbalisty. Smečka pouhých dvaceti až třiceti jejich rvavých příznivců totiž tehdy donutila muže zákona k nejednomu zásahu. I nyní panují obdobné obavy. „Utkání týmů z Pardubic a Hradce by mezi fanoušky bylo vyhrocené i v případě, že by se jednalo třeba o kuželky či kuličky. Vždy, když se tady hrálo derby, ať už ve fotbale či v hokeji, byl z toho malér.

Dnešní fotbalový zápas se Spartou bude o něčem jiném. Mnoho lidí z Pardubic Spartě fandí, není tam taková nevraživost, jako v případě Hradce. Hodně lidí se Pod Vinici půjde podívat na fotbalové veličiny a reprezentanty, jimž v televizi mnohdy i běžně fandí,“ řekl našemu Deníku fanoušek Roman, který na dnešním fotbale rovněž nebude chybět.

„Ligové vstupné“ na Spartu podpoří pardubickou mládež

Pardubice – Proč je cena vstupenek na dnešní pohárový duel FK Pardubice vs. Sparta Praha vyšší, než byla loni, kdy Pod Vinicí hrála Slavia? Podle předsedy představenstva fotbalového klubu Vladimíra Pittera je důvod prostý. Náklady na mládež, kterou klub vychovává, jsou velké a dotace nepokryjí tuto činnost ani z poloviny.

Pro prodej vstupenek na utkání se Spartou zvolil FK jinou strategii než před rokem a nastavil „ligové vstupné“.
Tehdejší fotbalový svátek, kdy domácí s pražskou Slavií prohráli 0:1 (viz snímek), totiž i přes velkou návštěvu nepřinesl do klubové pokladny téměř žádný zisk.

„Ze vstupného jsme měli asi 110 tisíc korun. Jenže málokdo ví, že s takovým utkáním jsou spojené i velké náklady. Kromě plateb rozhodčím a delegátům nám podstatnou část příjmů odčerpaly částky za zajištění nákladných bezpečnostních opatření. Stejně tak jsme museli zajistit celý štáb lidí, kteří tuto akci připravovali. Jsou to náklady, kterým se nevyhnete, ale naštěstí byl klid,“ vrací se k loňské události roku Pitter.
Letošní zvýšení cen vstupenek se možná zdá razantní, ale má své opodstatnění. Pardubický klub chce totiž zisk použít na financování svých mládežnických týmů. A tak nejlevnější vstupenky na místa k stání stojí 160 korun.

„Jistě, je to více než loni, ale myslím, že jsme zvolili dobře. Jsme klub, který má velkou mládežnickou základnu a ta něco stojí,“ vysvětluje Vladimír Pitter.

Padá tak mýtus, že FK Pardubice zajímá jen tým dospělých, který se letos chce pokusit o postup do druhé ligy.
„Nevím, kde se podobné poznámky berou. Je to ve skutečnosti naopak. Z peněz, které naše akciová společnost dává na provoz týmů dospělých, značnou část odčerpává právě naše mládežnická základna,“ podotýká Vladimír Pitter a dodává:

„Naší strategií je starat se o mládež z Pardubic a okolí. Víme, že ani zvýšená cena vstupenek na Spartu nás nezachrání, ale doufám, že podpora z města se časem zvýší. Chtěl bych hlavně poděkovat všem fotbalovým fanouškům, kteří si zakoupí vstupenku na utkání se Spartou. Měli by vědět, že tím podpoří naši mládež.“

(zz, rk)

JAN ŠAFÁŘ
JIŘÍ SEJKORA