Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dostal Nikas doping úmyslně? Odborníci tomu odmítají věřit

Pardubice - „Ve Velké Británii jsou stáje v den dostihu uzavřené skoro pro všechny," říká Petráň.

15.11.2015
SDÍLEJ:

Vítěz Velké pardubické 2015 Nikas je doma ve Hvozdu na ProstějovskuFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

Doping vítěze Velké pardubické Nikase a Čáriraye, který trumfoval v Křišťálovém poháru? Lidé pohybující se v dostihovém prostředí nevěří, že by trenér Stanislav Popelka podal svým svěřencům doping úmyslně.

Prohlášení Dostihového spolku
Dostihový spolek sleduje vývoj situace, která nastala kvůli podezření z dopingu koní při pardubickém dostihovém mítinku.
Vzniklá situace Dostihový spolek mrzí, neboť mu záleží na čistotě dostihového sportu a fair play chování. Nicméně otázky případného dopingu řeší Jockey Club ČR jako nejvyšší autorita českého turfu.
Dostihový spolek jako pořadatel žádné své povinnosti nezanedbal, zcela logicky nemůže být zodpovědný za chování realizačních týmů. Pokud se podezření z dopingu potvrdí a vzniklá situace bude nadále gradovat a poškozovat dobré jméno pardubických dostihů, zváží Dostihový spolek právní kroky.

Za svého dlouholetého kamaráda se postavil třeba legendární žokej Josef Váňa, v Popelkovu nevinu věří i bývalý předseda představenstva Dostihového spolku Pardubice Miroslav Petráň.

„V posledních letech se Stanislav Popelka zařadil mezi nejlepší české trenéry. Znám ho a nevěřím, že by úmyslně podal koni nějaké zakázané látky," nechal se slyšet Miroslav Petráň, kterému je celé situace líto hlavně kvůli žokeji Marku Stromskému, jemuž hrozí, že přijde o vítězství v prestižním dostihu.

Doping je v dostihovém sportu poměrně neobvyklý, Petráň si na nevzpomíná na žádný významnější případ dopingu za posledních 20 let.

„U dostihů je doping spíše výjimečný. Ve Velké Británii mají navíc velmi přísná pravidla, aby se nemohlo stát, že někdo přimíchá koním něco do jídla. Například v Doncasteru jsou v den závodu stáje uzavřené pro všechny s výjimkou trenérů a stájníků. Ke koním tak nesmí třeba ani ředitel závodiště nebo jejich majitelé," řekl bývalý předseda představenstva Dostihového spolku s tím, že v České republice panuje mnohem liberálnější režim.

Kontrola vítězů

V zahraničí podle Miroslava Petráně už dlouhou dobu panuje zvyk, že se dopingové kontrole podrobuje vítěz dostihu. Při českých závodech tomu tak ale v minulosti nebylo, což vzbudilo podezření zahraničních účastníků.

„V době, kdy ve Velké pardubické vítězil Peruán, tak se koně, kteří se podrobí dopingové kontrole, losovali. Vím, že zahraniční vlastníci koně Thunder of Risk, mezi které patřil i známý herec Sean Connery, podezřívali Peruána z dopingu, když nebyl vybrán ke kontrole po nějakém těsném finiši. Nakonec se mi je ale podařilo přesvědčit, že jsou k Peruánovi nespravedliví a že tu zkrátka jen máme takový systém dopingových kontrol," dodal Miroslav Petráň.

Právní kroky?

Dostihový spolek Pardubice v souvislosti s dopingovou aférou dokonce zvažuje právní kroky (viz prohlášení spolku v infobloku). Jenže provozovatel pardubického dostihového závodiště prakticky nemá možnost, jak podobným situacím předcházet.

„Nemáme s touto záležitostí nic společného, neprovádíme ani odběry vzorků, pouze máme za povinnost připravit odběrné místnosti. Ale pokud by se tato informace potvrdila, samozřejmě by to nebyla dobrá vizitka dostihového sportu," sdělil Deníku současný ředitel Dostihového spolku Michael Skalický.

Podle Miroslava Petráně ale nehrozí, že by byla nějak ohrožena pověst samotné Velké pardubické.

„Jméno Velké pardubické to poškodit nemůže. Vždyť kolikrát byl odhalen doping na Tour de France a stále je to nejprestižnější cyklistický závod," doplnil bývalý předseda představenstva.

Autor: Lukáš Dubský

15.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Prvňáčci ze Základní školy Dříteč s ředitelkou školy paní Světlanou Vackovou.

Naši prvňáci ze Základní školy Dříteč

Při nehodě v Ostřetíně museli hasiči likvidovat na 700 litrů nafty, která přes kanalizaci unikala do potoka.
5

Hasiči po nehodě chytali stovky litrů nafty

On-line skončil: poslanec Kolovratník odpovídal čtenářům

Pardubice - Poslanec a lídr krajské kandidátky hnutí ANO pro volby do Poslanecké  sněmovny Parlamentu ČR Martin Kolovratník dnes od 10 hodin odpovídal čtenářům Deníku v předvolebním on-line rozhovoru.

Lidé se budou moci setkat s předními českými youtubery

Pardubice – Show plná rozhovorů, výzev, dotazů a hudby předních českých youtuberů. To je Youtuberská show založená na interakci mezi vystupujícími a diváky.

Poušť, prapodivná zvířata a nemyté ženy v Holicích

Holice – Fotograficko-filmovou projekci Záhadná Namibie mohou zájemci zhlédnout ve středu od 18 hodin v holickém kulturním domě.

Pardubice berou podvodníci útokem

Pardubice – Podvodníkům se daří unikat. Ale jen někdy. V Pardubicích jsou přesto viděni každý druhý den.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení