Zákaz vstupu divákům i majitelům koní, roušku musí mít všichni kromě žokeje sedícího na koni, nutnost předem nahlásit jméno řidiče, vodiče i trenéra koně. Rozvolňování opatření nezapomnělo ani na dostihy, které se mohou konat od 11. května, avšak za přítomnosti maximálně stovky lidí a za přísných hygienických opatření.

Zatímco závodiště v Praze – Velké Chuchli, Mostě a Karlových Varech brzy zahájí sezonu, Pardubické závodiště ještě vyčkává a stále vyhlíží vhodný termín pro odstartování letošního ročníku. Za aktuálních podmínek je pro něj pořádání závodů nemožné.

„Když spočítáme, kolik koní v Pardubicích startuje a kolik lidí se kolem nich pohybuje, dostaneme se vysoko nad tento limit. Musíme si uvědomit, že se nejedná jen o jezdce, ale také o trenéry, ošetřovatele – vodiče, sbor rozhodčích, zdravotníky rozmístěné po celé dráze, veterináře, technický personál včetně týmu zajišťujícího videozáznam a další důležité pracovníky,“ vysvětlil ředitel Dostihového spolku Jaroslav Müller.

NÁHRADNÍ TERMÍNY

Dostihová sezona měla v Pardubicích začít již tento pátek. Akce ale byla odložena a kdy se odběhne první závod, se zatím neví. Už je navíc jasné i to, že se bude muset přeložit také květnová kvalifikace. Na dostihy bez diváků nechce vedení závodiště přistoupit.

„Dostihový spolek už zpracoval scénář rozložení kapacit návštěvníků v areálu závodiště tak, aby bylo možné dodržet například pravidlo dvoumetrových rozestupů,“ informovala mluvčí závodiště Kateřina Nohavová.

V kalendáři má závodiště již vyhrazený dostatek náhradních termínů všech 12 mítinků. „Účast diváků vytváří neodmyslitelnou atmosféru dostihového dne a je rovněž významným ekonomickým prvkem,“ dodal ředitel. Přítomnost diváků je důležitá i pro partnery závodiště, kteří potřebují být viděni a kteří se významně podílejí na rozpočtu jednotlivých dostihových dní.

ZA ZAVŘENÝMI DVEŘMI

Na jiných „áčkových“ závodištích přesto sezona brzy začne, v Mostě se poběží první dostih za „zavřenými dveřmi“ už 18. května. „U nás se běhají rovinné dostihy, které jsou výkonnostní zkouškou chovu anglického plnokrevníka, kdežto překážkové dostihy jsou určené zejména pro zábavu lidí. U nás není tedy návštěvnost tak vysoká, takže pro nás je zachování kontinuity dostihové sezony důležitější než příjem ze vstupného,“ vysvětlil předseda představenstva Hipodromu Most Jakub Šimůnek.