Dostihový spolek
Je akciovou společností provozující pardubické dostihové závodiště. Většinový podíl má v Dostihovém spolku (DS) město Pardubice, vlastní přes 51 procent. V únoru 2013 se druhým největším akcionářem spolku stal podnikatel Richard Benýšek, zbytek vlastnické struktury tvoří drobní akcionáři. Současným ředitelem DS je Michael Skalický, který dříve působil třeba v čele Regionální rozvojové agentury.

Statisícovou pokutu může očekávat Dostihový spolek Pardubice. Důvodem jsou chyby v účetnictví za rok 2009, na které přišel finanční úřad, který nyní přezkoumává hospodaření i v dalších letech.

„Finanční úřad zatím zkontroloval rok 2009 a ten dopadl špatně. Chybí tam faktury či interní dokumenty. Není to pro nás ovšem žádné překvapení. Potvrdilo to výsledky účetního auditu, který jsme si nechali udělat," uvedla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková.

V účtech za rok 2010 se prý ještě nějaké chyby nejspíš najdou, ale rok 2011 by již měl být podle primátorky v pořádku.
„Výši pokuty zatím neznáme, ovšem podle našich hrubých odhadů by to měla být částka v řádu statisíců. Očekáváme, že současné představenstvo pak bude hnát k zodpovědnosti představenstvo z roku 2009," nechala se slyšet pardubická primátorka.
A kdo pokutu za chyby v účetnictví zaplatí?

„Pokutu určitě nebude platit město. Dostihový spolek bude muset být v tomto roce hospodářsky zdatnější, aby mohl sankce zaplatit," podotkla Štěpánka Fraňková.
Současné vedení spolku se v historii příliš pitvat nechce. „Účetnictví za rok 2009 jsme předali právní kanceláři. Věnujeme se přípravám letošní dostihové sezony," vyjádřil se současný ředitel pardubického Dostihového spolku Michael Skalický.

Podle bývalého předsedy představenstva Dostihového spolku (DS) Pardubice Miroslava Petráně bude obtížné vyvrátit nebo potvrdit informaci, že chybí faktury a dokumenty.
„Problém je v tom, že moji funkci protokolárně nikdo nepřevzal. Tudíž se neudělal žádný soupis dokumentace, a tak mohl za poslední tři roky dokumenty kdokoliv odcizit," uvedl bývalý poslanec za Věci veřejné.
To, že účetnictví nebylo úplně v pořádku, si prý tehdejší vedení DS uvědomovalo. „Proto jsme také na externí firmu, která měla účetnictví na starosti, podali trestní oznámení," podotkl Miroslav Petráň.

Volební kampaň?

Podle jeho slov další rozvíření situace kolem hospodaření DS souvisí s volební kampaní před podzimními komunálními volbami.
„Považuji za zvláštní, že DS má jiné vedení už tři roky a na chybějící podklady se přišlo zrovna, když se blíží volby. Všichni chtějí dokázat, že něco dělají. A nejjednodušeji se to dokazuje tak, že člověk hází vinu na někoho jiného. V tomto případě na toho, kdo se po pěti letech už ani nemůže bránit," dodal Miroslav Petráň.

Pokud by současné vedení DS podalo trestní oznámení, pro policii by to nebyla žádná nová kauza. Loni v srpnu byli totiž na příkaz státního zástupce obviněni dva bývalí vrcholní představitelé Dostihového spolku Jiří Kunát a Ladislav Nermuť.
„Oba byli obviněni ze zpronevěry, za kterou hrozí až tříleté odnětí svobody, zákaz činnosti nebo peněžitý trest. Jeden z nich se navíc podle státního zastupitelství měl dopustit zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění. Za to mu může hrozit až pět let odnětí svobody, peněžitý trest a zákaz činnosti," konstatovala tisková mluvčí pardubické policie Eva Maturová.

Vinu odmítali

Oba bývalí představitelé DS jakoukoliv vinu odmítali.
„Vyjádření paní primátorky Štěpánky Fraňkové mi už trochu připadá jako hon na čarodějnice," sdělil včera Deníku bývalý ředitel pardubického závodiště Jiří Kunát.
„Myslím, že jde o součást politického boje a vyřizování účtů. Každý soudný člověk si snad ale udělá obrázek. Za tři roky po mém odchodu se ve vedení DS vystřídali tři různí lidé a až teď se začíná mluvit o tom, že se zde ztratily doklady. Já jsem svou agendu řádně předal, dokonce před zraky tehdy zvoleného zástupce města.  I předchozí tvrzení paní primátorky, že se každý rok ztratilo v DS za našeho vedení čtyři nebo pět milionů od hlavního partnera, se ukázalo být nepravdivé, stejně tak jako její další výrok, že v účetnictví se našlo 1200 chyb, když ve skutečnosti jich bylo zhruba 20. Už opravdu nevím, jak mám na tyto lživé výroky reagovat," posteskl si Jiří Kunát.
Deník včera kontaktoval i Ladislava Nermutě. Ten se však zdvořile omluvil s tím, že je momentálně hospitalizován v nemocnici.

Těžké roky

V posledních dvou letech došlo ke stabilizaci hospodaření DS. V roce 2012 tak například skončil se ziskem 2,4 milionu korun. „Poslední roky byly těžké, ale úspěšné. Třeba Česká pojišťovna si pochvalovala organizaci Velké pardubické 2013. V předchozích letech měli vždy nějaké připomínky," uzavřela primátorka Štěpánka Fraňková.

K věci: Dostihovému spolku v roce 2012 hrozila také insolvence

Pardubice – Dostihový spolek (DS) Pardubice musel v posledních letech řešit problémy s kumulovanou ztrátou předchozích let. Hrozila mu dokonce insolvence a v některých chvílích se dokonce spekulovalo o tom, že je ohrožen jeden z největších klenotů Pardubic – překážkový závod Velká pardubická.
Insolvence hrozila DS v roce 2012. Podle návrhu na insolvenční řízení neuhradil DS Karlu Šimánovi služby v oblasti marketingu a vztahů s veřejností ve výši 191 484 koruny.

Nebyl věřitelem

„Insolvenční soud vydal usnesení, kterým zamítl insolvenční návrh podaný na Dostihový spolek. Soud konstatoval, že navrhovatel Karel Šimána již není jeho věřitelem," prohlásila tehdy PR manažerka DS Kateřina Nohavová.

„Je to pro nás pozitivní zpráva. Insolvenční návrh jsme od začátku brali jako účelový a odvolali jsme se hned po jeho podání. Absolvovali jsme řadu jednání a jsem ráda, že výsledkem je zamítnutí návrhu. Můžeme se nyní stoprocentně věnovat přípravě dostihové sezony," komentovala zamítnutí insolvenčního návrhu tehdejší ředitelka DS Hana Jeníková.

Dostihovému spolku pomohlo v minulosti také vedení města, které si s ním dohodlo splátkový kalendář na 11,77 milionů korun. Spolek má dluhy splatit během šesti let. Za své závazky městu ručí čtyřmi ochrannými známkami Taxis, Taxisův příkop, Velká pardubická a Velká pardubická steeplechase.  ⋌(dub)