Už ve středu by mělo být jasno, kdo bude novým šéfem Dostihového klubu, který je jedním z nejvýznamnějších partnerů Dostihového spolku, pořadatele jednoho z nejprestižnějších dostihů na světě, Velké pardubické steeplechase, a dalších akcí.

Nový prezident Dostihového klubu vzejde z pětice kandidátů, kteří byli zvoleni do prezidia této organizace, jejímž cílem je podpora dostihového sportu v Pardubicích.

Kdo má šanci a je v pětici vyvolených?

Jsou mezi nimi dosavadní šéfka Dostihového klubu Marcela Pecháčková, Vladimír Řehounek, poslanec za TOP 09 a zastupitel města za Sdružení pro Pardubice Jiří Skalický, bývalý člen představenstva Dostihového spolku Jaroslav Matoušek a také podnikatel Luděk Slanař.

Souboj Pecháčkové se Skalickým?

V kuloárech se spekuluje o tom, že půjde především o souboj Marcely Pecháčkové, která má zatím nejsilnější mandát od většiny členů z páteční valné hromady Dostihového klubu, a Jiřího Skalického, jehož by si přáli na tomto postu vidět někteří členové současného vedení města. Ale pochopitelně není zcela vyloučeno, že se nakonec bude smát ten třetí vzadu.

KANDIDÁTI

1. Marcela Pecháčková, dosavadní prezidentka Dostihového klubu
2. Vladimír Řehounek
3. Jiří Skalický, poslanec
4. Jaroslav Matoušek, bývalý člen představenstva Dostihového spolku
5. Luděk Slanař, podnikatel

„Když nebudu zvolena prezidentkou Dostihového klubu, jsem rozhodnuta opustit jeho prezidium,“ uvedla současná šéfka Dostihového klubu Marcela Pecháčková.

„Domnívám se, že za mnou je vidět kus práce. Dostihový klub je pro mě srdeční záležitostí. Proto jsem mu věnovala tolik času i úsilí,“ vysvětlila.
„Potěšilo mě, že jsem na valné hromadě získala největší podporu všech přítomných členů Dostihového klubu. Myslím, že to svědčí o tom, že jsem ho nevedla asi tak špatně, jak se teď snaží někteří lidé tvrdit,“ prozradila současná šéfka této organizace, která je jedním z nejvýznamnějších partnerů pardubického Dostihového spolku.

Rodinné stříbro

„Domnívám se, že kauzy, které se za poslední dobu řešily v médiích a týkaly se Dostihového spolku, Dostihový klub nepoškodily. Ba naopak. Ukázaly, že Dostihový klub je rodinné stříbro, které si je potřeba hýčkat. Vždyť kdo Dostihovému spolku pomáhal, když to nejvíc potřeboval? Pokud to bylo v našich silách, pokaždé jsme se ho snažili podpořit,“ nechala se slyšet Marcela Pecháčková.

„Také kvůli různým zákulisním intrikám, které se v Dostihovém spolku děly, by měl zůstat Dostihový klub nezávislý – jak na Dostihovém spolku, tak na městě. Nevím, proč by měly tyto subjekty do jeho chodu nějak výrazněji zasahovat, když jde o uzavřenou společnost lidí, kteří si za své členství tvrdě platí. Dostihový klub od nikoho nedostává žádné dotace a ani nikde o peníze nežebrá. Naopak do Dostihového spolku dává 2,5 milionu korun hned na začátku sezony, v době, kdy ostatní partneři ještě nejsou oficiálně potvrzeni a finance od nich tak nejsou jisté. A za to se dočká náznaků, že by zde Dostihový spolek a město mělo mít svůj vliv. Osobně nechápu, z jakého důvodu,“ pravila prezidentka Dostihového klubu.

„Vždycky jsem se snažila o to, aby byl Dostihový klub apolitický. Už v minulosti se objevovaly snahy, aby i tuto organizaci řídili politici tak, jak potřebují, ale já se spíše setkávám s názory, že členové Dostihového klubu nechtějí, aby se sem tahala politika. Naznačovali mi, že pokud budou mít pocit, že k tomu Dostihový klub spěje, že ho klidně i opustí. Na druhou stranu je jasné, že politici chtějí být členy Dostihového klubu, protože za ta léta získal velkou prestiž,“ poznamenala.

„Město má navíc většinový podíl v Dostihovém spolku. Drobní akcionáři si na různých schůzích sice mohou říkat, co chtějí, ale město je svým rozhodnutím stejně vždycky převálcuje,“ dodala.

„S městem a Dostihovým spolkem samozřejmě spolupracovat chceme, ale na druhou stranu si tyto subjekty nemohou myslet, že si v Dostihovém klubu budou dělat, co chtějí. U nás se musí dodržovat pravidla, která platí pro všechny stejně. Pokud si někdo zaplatí členství v klubu, je logické, že si asi nepřeje, aby do něj mohl bez platné pozvánky chodit úplně každý. Existuje–li norma, že je nutné mít společenské oblečení, není možné, aby tam někdo chodil v riflích nebo maskáčích. Možná jsem pro někoho až příliš striktní. Ale i to je jeden z důvodů, proč je úroveň Dostihového klubu tak vysoká,“ řekla Marcela Pecháčková.

Favorit města

Pardubický poslanec za TOP09 a zastupitel města za Sdružení pro Pardubice Jiří Skalický se už po páteční valné hromadě Dostihového klubu pro Deník vyjádřil, že nevidí nic špatného na tom, aby Dostihový klub blíže spolupracoval s Dostihovým spolkem a jeho majoritním akcionářem, tedy městem.
Zákulisní informace dokonce hovořily o tom, že někteří představitelé radnice by rádi viděli Jiřího Skalického v čele Dostihového klubu. „Jestli to někdo z členů Dostihového klubu mohl vnímat negativně, nevím, ale domnívám se, že mé názory na dění kolem dostihového sportu v Pardubicích se dlouhodobě nemění a jdu spíše tou cestou, která se snaží nalézt řešení a ne tou konfrontační,“ uzavřel.