Machinace vyšly najevo po komunálních volbách v roce 2010, kdy se změnilo představenstvo a dozorčí rada spolku. Ukázalo se, že účetnictví není v pořádku a společnost má velké závazky. Dostihový spolek poté podal trestní oznámení na neznámého pachatele.

Špatné účetnictví

V roce 2011 spolek skončil se ztrátou 11 milionů korun. Problémy a špatné výsledky v minulých letech způsobilo zanedbané účetnictví a špatné hospodaření.
Na funkci ředitele spolku v té době rezignoval Jiří Kunát a z firmy odešel.

Ten byl později s dalším členem vedení DS Ladislavem Nermutěm obviněn za zpronevěru a zkreslování údajů o stavu hospodaření. Soud jim za toto provinění uložil podmíněné tresty. Oba manažeři podle soudu za peníze společnosti nakupovali technické zařízení a vybavení, které ve firmě nezůstalo. S náhradou škody odkázal odvolací soud Dostihový spolek na občanskoprávní řízení.

„Je zřejmé, že škoda byla v podstatě odčiněna tím, že věci tam byly vráceny. My bychom museli zjišťovat, o které věci se skutečně jednalo, jakou mají hodnotu a jaká náhrada škody by v současnosti přicházela v úvahu. To by přesáhlo rámec důkazního řízení," řekla tehdy předsedkyně soudu Šárka Pfeiferová.

Přijali opatření

Společnost poté v roce 2011 přijala stabilizační opatření a akcionáři navýšili základní kapitál. Od té doby je Dostihový spolek pravidelně v zisku.
Organizaci se podařilo během uplynulých čtyř let snížit provozní náklady a zvýšit výnosy z prodeje reklamy.

„Dneska jsme provozně normálně fungující firma. Současné vedení Dostihového spolku dalo hospodaření do pořádku a věříme, že noví členové představenstva a dozorčí rady budou v tomto trendu pokračovat. Zatím máme signály, že jim na rozvoji společnosti a závodiště záleží," uvedl před časem místopředseda představenstva a ředitel pardubického Dostihového spolku Michael Skalický.

„Vytváříme účetní rezervy, abychom byli připraveni na případné daňové doměrky za období 2009 až 2011. Úkolem pro budoucí vedení také je postupně se vyrovnávat s kumulovanou ztrátou z období do roku 2011. Současnému vedení se podařilo účetnictví srovnat, auditor se k němu vyjadřuje bez výhrad. Důležité také je, že se daří řádně splácet půjčku od majoritního akcionáře, tedy města Pardubice," analyzoval stav společnosti na začátku loňského roku předseda dozorčí rady Petr Beneš.

Doping na „Velké"

Žádné těžkosti finančního rázu vedení DS v posledních měsících řešit nemuselo.

Pardubického dostihového závodiště se nicméně nepříjemně dotkla kauza spojená s dopingem vítěze loňské Velké pardubické Nikase.

„Vzniklá situace Dostihový spolek mrzí, neboť mu záleží na čistotě dostihového sportu a fair play chování. Nicméně otázky případného dopingu řeší Jockey Club ČR jako nejvyšší autorita českého turfu. Dostihový spolek jako pořadatel žádné své povinnosti nezanedbal, zcela logicky nemůže být zodpovědný za chování realizačních týmů," psalo se v prohlášení DS.