17:30 - Děkujeme za sledování našeho on-line přenosu, u některého z dalších se budeme těšit na shledanou. Ohlasy na Velkou pardubickou samozřejmě dál sledujte na našem webu, případně v zítřejším vydání Pardubického deníku. 

17:27 - Lidé si mohou nyní celý kurs Velké pardubické projít, velkému zájmu se těší především Taxisův příkop.

17:26 - Na Velké pardubické zahynul Mount Sion, poté, co nepřekonal malý vodní příkop.

17:19 - Pro Váňu staršího šlo o poslední závod na Velké pardubické, uvedl to při rozhovoru v České televizi. Jak řekl, chtěl dojet na medailové pozici, nebo alespoň dojet.

17:17 - Pardubický dostih na 6900 metrů po šestileté a starší koně se slavným Taxisovým příkopem měl dotaci pět milionů korun, vítěz získal dva miliony.

Dostihová klání na pardubickém závodišti17:15 - „Zas to bylo rozjeté na druhé třetí místo," mínil po závodě Váňa st. Jenomže na posledním skoku v cílové rovince se Tiumenovi připletl do cesty kůň bez jezdce a Váňa za překážkou spadl. „Tiumen si přidupl a udělali jsme kotrmeleček. Mně se nic nestalo a doufám, že i Tiumen je v pořádku," řekl Váňa.

17:14 - „Letos to bylo náročnější než loni, protože byly hodně těžké podmínky, a o to si toho víc cením. Je to super," řekl Faltejsek v České televizi. Orphee des Blins šla stejně jako loni hned do čela a nasadila strojové tempo. „Ona musí mít prostor, ale první dva skoky nebyly podle jejího zvyku, občas to bylo neučesaný. Ale Greg (trenér Wroblewski) z ní udělal super vytrvalce a ona to dokázala," řekl žokej, který vyhrál s velkým náskokem.

17:05 - Zní státní česká hymna, šťastní žokejové stojí na stupních vítězů.

16:51 - „Velké pardubické se účastním pravidelně. Je to významná společenská a kulturní událost, na které se člověk potká s lidmi, s nimiž se třeba celý rok neviděl," řekla Miss aerobik Monika Janků, která tento titul získala ještě pod dívčím jménem Horáková. „Vsázela jsem na Váňu. Nikdy předtím mě nezklamal, vždycky, když jsem si vsadila, skončil do třetího místa. Až tentokrát to bohužel nevyšlo," podotkla Monika Janků.

16:41 - Váňa st. spadl na posledním skoku! Vítězí opět Orphee des Blins s žokejem Janem Faltejskem. Do cíle doběhlo pouze šest koní. Druhý je Dušan Andrés v sedle Nikase, třetí Klaus v sedle s žokejem Josefem Myškou.

16:40 - Josef Bartoš padá z Trezora! Tiumen s Josefem Váňou starším je šestý.

Dostihová klání na pardubickém závodišti

16:37 - Všichni čtyři ostrované jsou již mimo hru.

16:34 - Osm koní v této chvíli již v závodě nepokračuje. Končí mimo jiné i žokej Josef Váňa ml.

16:33 - Na malém vodním příkopu spadl Michal Köhl z koně Al Jaz, Taxisův příkop zvládli všichni.

16:32 - Je odstartováno! Na 6900 km dlouhý závod vyrazilo 20 koní.

16:23 - 123. Velká pardubická s Českou pojišťovnou se nezadržitelně blíží. Koně s jezdci se představují divákům.

16:21 - „Mám hlavně rád slavnostní atmosféru, která zde panuje. Potkám tu i své známé, popovídáme si, na Velkou pardubickou se vždy těším," řekl na úvod Karel Pařízek z rodných Pardubic. „Na Velkou pardubickou jsem chodil už jako malý kluk s rodiči a v této tradici pokračuji zase já se svými dětmi. Letos jsem si na žádného koně nevsadil, měl jsem v plánu vsadit na Tiumena, ale žena rozhodla za mě," dodal se smíchem Karel Pařízek.

16:20 - Anna Zahálková na pardubické závodiště dorazila z Bolehoště. Velká pardubická je pro ni letos premiérou. „Dorazili jsme sem po desáté hodině, abychom si prošli všechny stánky a vše si podrobně prohlédli. Jsem fanynka Heleny Vondráčkové, byla jsem moc ráda, že právě ona dnes zazpívala státní hymnu a já byla u toho," řekla s nadšením v hlase Zahálková. „Ne, nevsadila jsem si, přijde mi to zbytečné utrácení peněz a určitě bych nic nevyhrála," uzavřela své povídání.

16:13 - Na koni číslo 4 Al Jaz startuje ve 123. Velké pardubické také příslušník pardubické městské policie Michal Köhl. V kvalifikaci s tímto koněm skončil druhý.

Dostihová klání na pardubickém závodišti16:12 -  Na Velkou pardubickou přijíždějí lidé z různých koutů naší republiky. S manželem sem zavítala i devětadvacetiletá Marcela Suchánková ze Strakonic. „I když to do Pardubic máme celkem daleko, byl by hřích nechat si Velkou pardubickou ujít. Baví mě si vybírat, co si vezmu na sebe a samozřejmě jsem nezapomněla ani na výběr klobouku. Letos jsem ho kupovala v jednom pražském butiku a jsem velice spokojená. Doufám, že se mi model podařilo sladit," dodala skromně mladá žena. „Manžel rád sází, letos vsadil na Orphee des Blins, tak uvidíme, zda vítězství obhájí," dodala k sázkám Marcela Suchánková.

16:10 - U stánku s perníkem postává Ludmila Součková (46 let) z Doudleb nad Orlicí, která přijela, jak sama říká, se štěstím pro Orphee des Blins. „Je to překrásná, hrdá kobylka, která si podle mého zaslouží obhájit vítězství. Nepřeji to jako půlka národa žokeji Váňovi. Myslím, že by měl své místo přenechat jiným mladším a odejít s hlavou vztyčenou do důchodu. Již všem dokázal své kvality," dodává Součková.

16:09 - Ani Sokol, ani Kalshani. Stříbrnou trofej - Cenu společnosti A.S.A. ovládl potomek vynikajícího plemeníka Ray of Lighta Čáryray, a to velmi lehce o devět délek. Pěkným výkonem se prezentoval druhý Alanbrooke ze stáje Josefa Váni. Třetí příčku si připsal spolehlivý Basso ze stáje Magog. Favorizovaný Sokol bral čtvrté místo a spolufavorit Kalshani po pádu nedokončil. Více informací čtěte na webu pardubického závodiště ZDE.

16:06 - Velký úspěch měly na pardubickém závodišti i ochutnávky vína. „Zájem byl obrovský, že jsme skoro nestíhali. Ale naštěstí jsme si dokázali poradit," řekla jedna z prodavaček Michaela Štěpánková.

16:04 - „Velká pardubická i koně jako takoví jsou pro mě srdeční záležitostí," řekl lanškrounský farář Zbigniew Czendlik. „Jsem kluk z vesnice a jak jeden, tak druhý děda měli koně a ti nás živili. Byli opravdu inteligentní. Vybavuji si, jak se děda vždycky ve čtvrtek vydával na trh do města, které bylo sedm kilometrů od naší vesnice. Nabral do vozu prasata a jel je prodávat. Když se obchod povedl, tak to hned na místě oslavil. Když byl trochu unavený, dal povel a koně ho přivezli domů. Když dorazil, tak babička koně odměnila a dědu potrestala," líčil Czendlik. „Z dostihových závodišť mám historek méně, i když kousek od mé rodné vesnice se skákaly parkury. Tam jsem jezdil," zavzpomínal lanškrounský farář, pro něhož je Velká pardubická velkým svátkem. „Mám rád sváteční atmosféru, která tady panuje," vysvětlil. „Toto dostihové odpoledne je pro mě krásným vyvrcholením celé sezony. Teď už přijde zima, což mi nevadí. Vybavuji si totiž, že dříve se v tomto období nemuselo pracovat na poli," žertoval vzácný host 123. Velké pardubické s Českou pojišťovnou, který zavítal i do lóže východočeských Deníků. „Nevím, jestli jsem víc Polák nebo Čech, ale v tuto chvíli vsázím na tři polské koně. Doufám, že Klaus, Trezor nebo Tiumen uspějí. Věřím, že díky nim zbohatnu," usmíval se Zbigniew Czendlik, jemuž prý nevadí, že na polských koních startují čeští jezdci. „Ale možná příští rok pořádně potrénuji a uvidíte mě na startu 124. Velké pardubické," žertoval.

16:03Příjezd tisíců diváků do Pardubic na dnešní dostihy Velká pardubická se neobešel bez dlouhých kolon automobilů. Chvílemi auta stála i na čtyřproudé silnici od Hradce Králové. Zatím se během dostihového odpoledne neobjevily velké problémy ani narušení veřejného pořádku. Kolony aut policie čeká i při odjezdu návštěvníků ze závodiště po 17:00. ČTK to řekla mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Příjezd na dostihy motoristům ve směru od centra města letos výrazně komplikuje uzavírka Teplého ulice. Právě na křižovatce ulic Teplého a Jana Palacha se kolem 13:00 srazila dvě auta a motorkář. Nehoda se obešla bez zranění. Diváci mohli svá auta odstavit na letišti a na výpadové silnici I/37 z Pardubic na Chrudim. „Auta, která na této silnici budou i po 19:00, budou odtažena," upozornila Maturová. Kdo se chtěl vyhnout čekání v kolonách, mohl dojít na závodiště pěšky nebo využít posilových spojů městské hromadné dopravy.

Slavnostní zahájení 123. Velké pardubické16:02 - Na Velké pardubické byl tradičně zájem i o pardubické perníky. „Nejvíce se prodávají hlavně perníky s motivy koní," řekla jedna z prodavaček pardubického perníku.

16:01 - Prestižní Cenu společnosti VCES, a. s. - Cenu Labe ovládl 7letý svěřenec trenéra Nicka Williamse Sarika v sedle s žokejem Alainem de Chitrayem. Zahraniční účastník si v cílové rovince vytvořil přesvědčivý náskok šesti délek, když za sebou nechal tahouna pole Rubína, který dostih pocitvě odvodil. Výborným finišem se prezetoval nadějný Ter Mill, který vybojoval třetí místo. Více informací čtěte na webu pardubického závodiště ZDE.

15:58 - 9letý bělouš Shaman ze stáje K-K Metal, a. s. si podmanil Poplerův memoriál. Hned od startu vyrazil svým tempem a vytvořil si vlastní dostih. V závěrečném oblouku se sice zdálo, že favorizovaný Kyshanty bude mít více sil, ale zkušený potomek legendárního Magnuse dokázal v cílové rovině udžet tempo a zvítězil s velkým přehledem o šest délek. Druhý doběhl Kyshanty, třetí místo získal díky skvělému závěru Grilias. Více informací čtěte na webu pardubického závodiště ZDE.

15:53 - Vůbec poprvé zavítala na Velkou pardubickou zpěvačka Leona Machálková. „Byla jsem moc potěšena, že jsem byla na pardubické závodiště pozvána. Nikdy předtím jsem tady nebyla. Jsem ráda, že jsem mohla poznat atmosféru tohoto slavného dostihu zblízka," svěřila se v lóži východočeských Deníků. „Zvířata mám ráda. Mám velký respekt k žokejům, že je koně poslouchají. Kdykoliv jsem si sedla na koně, tak vždycky šel jinou cestou, než jsem chtěla," poznamenala Leona Machálková. „Nejvíc jsem se dostala do cvalu, do trysku nikdy," usmívala se populární zpěvačka, kterou potěšila skvělá divácká kulisa. „Je dobře, že je tu plno. Tak to má být. Počasí vyšlo senzačně. Bylo to moc příjemné, krásné odpoledne. Myslím, že jsme tu prožili nádherný den," podotkla Leona Machálková. „Je neuvěřitelné, že se na startu letošního ročníku opět objevil Josef Váňa. Synovi jsem tvrdila, že už tentokrát nepojede, ale on se znovu do Pardubic vydal. Je vidět, že to je jeho život, droga, že se pro koně narodil," vyjádřila se známá zpěvačka. „Navíc je to výrazná, kouzelná osobnost, která se jen tak nerodí," uvedla Leona Machálková.

15:50 - Jeden z nejtradičnějších dostihů v rámci mítinku Velké Pardubické s Českou Pojišťovnou - Cenu Vltavy ovládl nečekaný účastník. 7letý svěřenec Václava Luky Renard Argenté využil vyrovnaného průběhu dostihu a vyhrál po tuhém boji o hlavu. Velmi dobře se prezentoval druhý Ohio, který potvrdil, že když dokáže překonat nástrahy pardubického závodiště, vždy bojuje o vítězství. I třetí kůň v pořadí překvapil. Svěřenec Františka Holčáka Puntarenas se po slibných výsledcích v Bratislavě dokázal umístit i v Pardubicích. Více informací se můžete dozvědět na webu pardubického závodiště ZDE.

15:49 - „Velkou pardubickou si užívám. Ještě v sobotu večer a v neděli ráno jsem měl velké obavy o koně, jezdce i stav dráhy, protože to vypadalo, že počasí nebude zrovna nejpřívětivější. Ale naštěstí to dobře dopadlo. Myslím, že vše vyšlo úplně skvěle, a to jak pro diváky, tak pro koně i jezdce," řekl pardubický exposlanec Miroslav Váňa, u něhož nebylo potřeba příliš hledat favorita. Palce pochopitelně nejvíc držel svému jmenovci. „Věřím, že Josef Váňa nezklame a vyhraje. A dokonce věřím i tomu, že to není jeho poslední Velká pardubická," dodal.

Slavnostní zahájení 123. Velké pardubické15:47 - Až ze západního města Aše sem dorazili manželé Zbyněk a Alena Stehlíkovi. „Jsme tady letos už po druhé. Spojili jsme to s prodlouženým víkendem a nechali jsme se v Pardubicích ubytovat. Včera jsme se procházeli po Pardubicích a dnes jsme zavítali sem. Počasí nám vcelku přeje, tak se snažíme všude chodit pěšky. Těšíme se na hlavní dostih, vsadili jsme si na Tiumena, tak doufejme, že to vyjde."

15:45 - Čtyřletá svěřenkyně Pavla Tůmy Natálie v Ceně ČASCH přesvědčila, že má v krvi rychlost a sílu po českém šampionovi Tribal Instinctovi. Klisna majitele Dr. Charváta v závěru steeplechase cross country první kategorie odrazila nástup potomka legedární Registany Reapera a zvítězila po boji o 3/4 délky. Třetí místo vybojoval pěkným koncem Jantar. Více se můžete dozvědět na webu pardubického závodiště ZDE.

15:44 - Mezi hosty se našla také dvacetiletá studentka z Hradce Králové Zuzana Poláková, která se snaží dodržet tradici odívání a oblékla na sebe ojedinělý malý zelený klobouček s černým závojem. „ Dlouho jsem přemýšlela, co si vzít na sebe a nakonec jsem to vymyslela takhle a můžu říct, že jsem sama se sebou spokojená. Není mi ani teplo, ani zima a snažím se mým oblečením okolí sdělit, že se držím duchu dostihů. Letos jsem tu potřetí a každý rok mám na sobě jiný klobouk," uvedla svůj úmysl majitelka drobného kloboučku.

15:43 - Michal Vrátný (33 let) přijel z Liberce. „Na Velkou pardubickou jsem dorazil hlavně kvůli velké prestiži, která tady vždycky panuje. Je tu spoustu krásných koní a nejenom koní, ale i kupa pěkných holek. No radost pohledět. Jezdím sem od raného dětství a můžu říct, že je to rok od roku lepší a lepší. Je vidět, že se úroveň zvyšuje."

15:42 - Jaroslav Brečka si ve druhém dostihu Křišťálovém poháru skupiny Profireal Group připsal „double". Zvítězil totiž jako trenér i jako jezdec, a to v sedle pětiletého Luminatora. Dostih přes proutěné překážky na 4100 metrů probíhal až do cílové roviny velmi dramaticky a vypadalo to na tuhý boj v závěru. Ale potomek vynikajícího plemeníka Motivatora ve finiši nedal nikomu šanci a zvítězil lehce o 14 délek. Na druhém místě doběhl Taro a třetí místo vybojoval Nikan. Více informací se můžete dočíst na webu pardubického závodiště ZDE.

15:41 - Sabina Javůrková (24 let) z Pardubic je na Velké pardubické jako každoročně pracovně. „Atmosféru dostihů si nemůžu užívat naplno, ale při hlavním dostihu si určitě odběhnu, abych ho viděla. Štěstí přeji nejvíce určitě Trezorovi v sedle s Pepou Bartošem. Nesleduji dostihy, ale matně vím, o koho se jedná. Ještě více než na hlavní dostih se těším na celkový konec této akce, až dorazím domů a začnu pomalu rozmrzat," řekla brigádnice od stánku s pamlsky pro psy a lidi.

Slavnostní zahájení 123. Velké pardubické15:33 - Devětadvacetiletý Petr Chráska dorazil na Velkou pardubickou z Prahy. „Mým favoritem je jednoznačně Josef Bartoš s Trezorem, sázím na něj a pevně budu věřit v jeho vítězství," říká Petr Chráska. „Parkuji na parkovišti VIP a překvapením pro mě byla travnatá plocha, do příštího roku by to organizátoři měli změnit."

15:32 - „Koně byly to jediné, co mě v dětství zajímalo. Až později je nahradila dvounohá stvoření. Mým snem bylo jednou sám startovat ve Velké pardubické, který ale zhatila emigrace. Dnes už na koních nejezdím, jen se na ně dívám. Ale je to stále něco překrásného," vyznal se exministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg, který kromě dostihového závodiště zavítal také do pardubické kavárny Apatyka na Pernštýnském náměstí. „Z tohoto projektu, kde obsluhují klienti denního stacionáře Slunečnice, jsem byl nadšený. Je to dobře zařízená kavárna, kde všechno výborně funguje," dodal.

15:30 - Z nedalekého Kolína sem dorazil Jan Martin, který dneškem zažívá svoji dostihovou premiéru a říká: „Nemám žádného favorita, ale vítězství bych přál Josefu Bartošovi. Na dostihy určitě sázet nebudu, protože tomu nerozumím. Jsem tady poprvé a nikdy jsem netušil, jak moc lidí má zájem o koně a dostihy."

15:28 - Skvělou podívanou přinesla úvodní Zlatá spona tříletých - dostih přes proutěné překážky na 3200 metrů. Poctivé tempo od začátku nasadil Pyšný páv, ale v závěrečném oblouku se přes něj přehnali tři rychlejší proutěnkáři. O vítězství si to rozdali dva favorité - Lumpik a Big Mago. Druhý jmenovaný měl na konec lepší závěr a Josef Váňa tak má v rámci mítinku 123. Velké Pardubické s Českou pojišťovnou první zásah. Více informací se můžete dozvědět na webu pardubického závodiště ZDE.

15:20 - Mladé spolužačky z páté třídy základní školy Michaela Svobodová a Adéla Vojtěchová do Pardubic přijely s rodiči až z daleké Plzně. Táhla je sem láska ke koním a chtějí naživo podpořit Josefa Váňu staršího, kterému obě fandí. „Musely jsme vstávat velmi brzo, už v šest hodin. Chtěly jsme tady být od začátku a podívat se na koně. Obě jezdíme a milujeme všechno, co s koňmi souvisí."

Slavnostní zahájení 123. Velké pardubické15:12 - Na 123. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou zamířila spolu se svojí početnou rodinou i šestatřicetiletá maminka tří kluků Jana Teplá z Pekla nad Zdobicí. „Jsme tady poprvé a hlavně kvůli dětem. Jsou již ve věku, kdy to dokáží vnímat a mít z toho radost. Když koně přibíhají k cíli, tak kluci nadšením tleskají a povykují. Je opravdu komické to pozorovat. Nejvíce je ale stejně zajímají stánky," směje se Jana Teplá.

15:04 - „Dostihy miluji. Jen mám vždycky strach z toho, aby se koně nezranili. Když se zraní jezdci, tak mě to tak nepálí, ale u koní se pokaždé hrozně bojím," prozradil bývalý osobní tajemník zpěváka skupiny Queen Freddieho Mercuryho Peter Freestone. „Do Pardubic jsem přijel hlavně si užít nedělní odpoledne. Sázet ale nebudu. Držím se toho, co mi říkala maminka, že pokud člověk vsází, tak je to známka toho, že nepotřebuje peníze. A já ještě stále potřebuji," žertoval Peter Freestone, který zavítal i do lože východočeských Deníků. 

14:50 - Kateřina Zobalová z našeho hlavního města pro tento den zvolila extravagantní luxusní klobouk, kterým chtěla podtrhnout svůj mladistvý vzhled. „Tento klobouk jsem si dovezla až z daleké Dubaje. Vybírala jsem ho podle svého vkusu. Líbil se mi nejvíce a tak musel být můj. Lidi mě zastavují a chtějí, abych se s ním přihlásila do soutěže o nejhezčí klobouk, ale já to odmítám. Nejedu sem ukázat svůj klobouk, ale podpořit svého kamaráda, který pojede dostih na Nikasovi," zdůvodnila svůj postoj majitelka klobouku s peřím.

14:42 - „Na Velké pardubické jsem byla naposledy v roce 1977. Od té doby jsem byla mnohokrát pozvána, ale nikdy mi to časově nevyšlo, protože jsem měla vystoupení. Čas od času chodím na koníčky do Velké Chuchle. Dostihový sport mám ráda. Protože jsem měla volnou neděli, rozhodla jsem se, že zavítám na tuto nádhernou událost a pěkně si ji užiji. Rozhodla jsem se i vsadit. Držela jsem palce Josefu Váňovi. Je to bojovník a je obdivuhodné, že má takovou výdrž," prozradila zpěvačka Jitka Zelenková.

14:25 - „Účast na Velké pardubické, to už je taková hezká tradice. Přišlo by mi asi trochu divné, kdybych tu chyběl. Moc se mi tu líbí, je to skvělá sportovní a společenská událost. Když jsem do Pardubic přijížděl, uvědomil jsem si, že prakticky denně jezdím kolem Velké Chuchle. Ale tam dostihy takovou atmosféru nemají. Do Pardubic vždy zavítají tisíce lidí a dokážou vytvořit báječnou diváckou kulisu," prozradil Jan Rosák, který má z Pardubic manželku. „S favority je to letos těžké. Rád bych řekl, že jím bude žokej Josef Váňa, ale moc dobře vím, co znamená věk. Jsem ještě starší než on. Uvědomuji si, jak těžké je v tomto věku podávat špičkové výkony a soupeřit s mladými kluky. Budu mu držet palce, ale když to nevyjde, tak mu to určitě zazlívat nebudu," uzavřel Jan Rosák.

14:16 - „Velká pardubická je pro mě osobně obrovským zážitkem, protože jsem mnoho let jezdil parkur. Favorita v letošním dostihu nemám. Sázet nebudu, nechci se zadlužovat. Dostihy si chci naplno užít, vnímat tu úžasnou atmosféru a načerpat síly. Kdybych sázel, zbytečně bych se stresoval," svěřil se ministr dopravy Zdeněk Žák, který hned po příjezdu do Pardubic musel rodině nakoupit spoustu perníků. „Mé děti konstatovaly, že nejdůležitější v Pardubicích není Velká pardubická, ale perník. Proto teď máme plný batoh perníků. Myslím, že máme zásoby zhruba na rok," žertoval Zdeněk Žák, pro něhož Pardubice znamenají také významný dopravní uzel.

14:13 - Každoročně se při Velké pardubické objevuje v hledišti také známý moderátor a zpěvák Ondřej Havelka. „Budu opět fandit Josefu Váňovi. Myslím, že letos má šanci na umístění do třetí pozice, ale Velká pardubická je závod, kde se může stát cokoliv. Pokud Josef Váňa překoná všechny překážky, tak by v cílové rovince určitě o vítězství mohl bojovat," domníval se Ondřej Havelka.

Souboj v cílové rovince. Závodiště už je plné lidí.14:11 - Mladá 19letá slečna Daniela Hudieczová z Jindřichova Hradce přijela na Velkou pardubickou vlastním autem a s nadějí, že její favorit Josef Váňa zase vyhraje. „Sázet na Váňu sice nebudu, ale pevně věřím, že potvrdí své kvality. Sama od mala jezdím na koni a vím, jak je to náročný sport, proto mu to z celého srdce přeju."

14:09 - Na pardubickém závodišti bylo slavnostně podepsáno Memorandum mezi Pardubickým krajem a Ministerstvem dopravy České republiky o spolupráci při přípravě a realizaci Dopravního uzlu Pardubice, souvisejících investicích na vodní a železniční cestě, silnicích I., II. a III. třídy, letecké infrastruktuře a místních komunikacích. Memorandum svými podpisy stvrdil ministr dopravy Zdeněk Žák a hejtman Pardubického kraje Martin Netolický - symbolicky na pardubickém dostihovém závodišti, a to v pravé poledne.

14:07 - Dostihový svátek si nenechal ujít ani známý pardubický zpěvák a moderátor Jiří Ševčík. „Jako Pardubák jsem hrdý, že mohu na této akci být. Je to významná sportovní i společenská událost, kde se člověk může potkat s řadou lidí, které třeba dlouho neviděl," řekl frontman kapely Pirate Swing Band. „Favoritem pro mě letos bude Trezor, a to nejen kvůli tomu, že mám rád stejnojmennou píseň Karla Gotta," zavtipkoval Jiří Ševčík.

14:00 - Na pardubickém závodišti nechyběla ani Česká Miss 2010 Jitka Válková. „Na dostizích v Pardubicích jsem byla úplně poprvé. Jsem moc ráda, že jsem byla pozvána," řekla Jitka Válková, která je dostihovou fanynkou už od dětství. „Když jsem byla malá, tak jsme každou druhou říjnovou neděli pravidelně na dostihy jezdili," podotkla Jitka Válková. „Asi jako většina návštěvníků fandím nejvíc žokeji Josefu Váňovi. Moc bych mu přála, aby vyhrál, nebo aby přinejmenším skončil do třetího místa," dodala Česká Miss 2010.

13:56 - „Mám ráda hlavně atmosféru, která kolem Velké pardubické panuje," svěřila se našemu Deníku prezidentka Nadačního fondu Kapka naděje Vendula Svobodová. „Favoritem letošní Velké pardubické je pro mě osobně žokej Josef Váňa, ale vsadit si na něj nepůjdu," poznamenala Vendula Svobodová. „Peníze jsou pro mě svaté," doplnila.

Koukám, koukáš, koukáme…13:50 - Jiřina Pánková z Rudolfova navštívila Velkou pardubickou poprvé. „Sázet určitě budu, vsadím si na Váňu," uvedla Pánková. „Do Pardubic jsme vyjeli ráno v sedm hodin a celou dobu jsme se drželi auta před námi, které mělo brněnskou značku a věřili jsme, že jede také sem," dodala se smíchem.

13:41 - Na pardubické závodiště zavítal rovněž moderátor Libor Bouček. „Velká pardubická, to je především obrovská tradice. Je to jedna z událostí, na které člověk nemůže chybět. Letos jsem na pardubickém závodišti už po šesté," prozradil Libor Bouček. „Protože ale hodně sázím, má pro mě i finanční význam. Zatím je to dobré, protože vyhrávám," řekl s úsměvem na rtech známý moderátor, který letos ve Velké pardubické věřil žokeji Josefu Bartošovi s Trezorem.

13:35 - Mezi hosty tradičně nechyběl ani moderátor Petr Jančařík. „Na Velkou pardubickou jezdím pravidelně. Láká mě na ní hlavně úžasná atmosféra a osoba Josefa Váni. Je neuvěřitelné, že ještě stále prohání mladé kluky. Věřím, že letos vyhraje, i když to nebude mít vůbec jednoduché. Určitě si na něj i vsadím. Myslím, že minimálně do třetího místa skončí, i když vím, že minimálně čtyři kvalitní soupeři mu to budou chtít hodně znesnadnit," prohlásil Petr Jančařík.

13:32 - 123. ročník Velké pardubické si nenechala ujít ani řada osobností z kultury a šoubyznysu. Slavnostní odpoledne zahájila Helena Vondráčková, a to stylově zpěvem české státní hymny. „Byla to pro mě velká čest," řekla slatiňanská rodačka. „Dostihy jsou pro mě významnou událostí, protože jsem na koních vyrostla. Jak známo, pocházím z Pardubického kraje. V dětství jsem na koních i jezdila a starala se o ně v hřebčíně v nedalekých Slatiňanech. Setkání s těmito krásnými zvířaty je pro mě svátek," sdělila Helena Vondráčková. „Na Velkou pardubickou nejezdím pravidelně, protože ne vždy mi to pracovní povinnosti dovolí. Ale pokud byla možnost, sledovala jsem každoročně alespoň televizní přenos," podotkla populární zpěvačka. „Zatím jsem si ještě favorita nevybrala, ale vsadit si určitě půjdu," dodala Helena Vondráčková. „S výběrem mého outfitu na Velkou pardubickou mi pomohl stylista Zdeněk Fencl, aby vše ladilo a dobře vypadalo," podotkla.

Tribuny závodiště jsou již téměř plné13:08 - Na pardubické závodiště zavítal na 123. Velkou pardubickou i 52letý Josef Popelka z Českých Budějovic. „Na Velkou pardubickou jsem přijel poprvé. Kvůli tomu jsem dokonce vstával už ve tři čtvrtě na pět ráno. Těšil jsem se. Chtěl jsem zažít tu atmosféru a konečně si také vsadit. Favoritkou je Orphee des Blins, ale má tak vysoký kurz, že radši vsadím na Josefa Váňu a Tlumena, kvůli nim jsem si také přivezl dalekohled," řekl Josef Popelka.

12:25 - „Na dostihové závodiště chodím na Velkou pardubickou od roku 1949. Tehdy mi bylo nějakých osm nebo devět let. Poprvé jsem sem zavítal se svou maminkou. Od té doby jsem nevynechal ani jednou," sdělil pardubický člen Akademie populární hudby Jiří Petr. „Protože se osobně znám s Josefem Váňou, budu fandit jemu. Přál bych si, aby vyhrál, i když to letos bude mít hodně těžké. Myslím, že mu hodně zatopí Trezor," věštil Jiří Petr.

12:24 - „Na Velkou pardubickou jsem se těšil. Ale rozhodující pro mě je nálada a lidi, které na akcích potkám, ne druh události. Doufám, že se všichni budeme dobře bavit," věřil podnikatel Lubomír Motyčka.

12:14 - „Těžko se odhaduje, kdo tentokrát vyhraje. O svém favoritu rozhodnu až podle prohlídky v paddocku," podotkl pardubický podnikatel Jiří Doležal, podle něhož je Velká pardubická ideální šancí pro neformální setkávání.

Dostihy a móda. Ke koním prostě patří klobouky.12:03 - Po dvou letech, kdy na dostizích při Velké pardubické kralovaly jako módní doplněk čelenky, se vracejí do módy klobouky ve stylu 30. let. Více se dozvíte ZDE.

12:00 - Mezi návštěvníky 123. Velké pardubické s Českou pojišťovnou nechyběl ani ředitel pardubické Krajské hospodářské komory Roman Sodomka. „Velká pardubická je významná společenská a sportovní událost. Potkává se zde spousta důležitých lidí. Pro nás je tato příležitost ideální pro setkání se zástupci mnoha firem, s nimiž spolupracujeme," vyjádřil se Roman Sodomka, který se domníval, že letos vyhraje Orphee des Blins. „Samozřejmě by bylo asi zajímavější, kdyby zvítězil Josef Váňa s Tiumenem," podotkl šéf pardubické Krajské hospodářské komory. „Sázet ale nebudu."

11:59 - O lístky na Velkou pardubickou je zájem i na pokladnách pardubického závodiště.

Zájem o lístky na 123. Velkou pardubickou je i přímo na pokladnách

11:53 - „Přeji všem návštěvníkům pěkný den a trenérům, majitelům a jezdcům, aby byli po konci nedělního dostihového dne spokojeni se svými výsledky," nechal se slyšet ředitel pardubického Dostihového spolku Michael Skalický, který celý vrchol dostihové sezony slavnostně zahájil.

11:44 - „Nedělní den na pardubickém závodišti je především dnem chovatelů koní, trenérů, žokejů a příznivců turfu, kteří se tu pravidelně setkávají. Rád bych, aby návštěvníci zapomněli na běžné starosti a dostihy si užili. Počasí možná lepší nebude, ale věřím, že nám koně půjdou," poznamenal předseda představenstva Dostihového spolku Pardubice Richard Benýšek.

11:39 - Podívejte se s námi do paddocku, klikněte ZDE.

11:27 - „Velká pardubická a Česká pojišťovna toho mají hodně společného. Není to jen tradice, ale i rychlost, profesionalita a fair play. Velmi mě těší, že jsme již po dvacáté generálním sponzorem tohoto unikátního dostihu," prohlásil předseda představenstva České pojišťovny Luciano Cirina, který slavnostní řeč přednesl sympaticky v českém jazyce.

11:26 -  „Městu Pardubice a Pardubickému kraji bych chtěl pogratulovat k tomu, že se tu koná tak významný závod, jako je Velká pardubická. Je to jedna z nejvýznamnějších akcí regionu. Umožňuje mimo jiné i zajímavou příležitost k setkávání se zajímavými lidmi. Jezdcům a koním přeji, aby doběhli bez zranění. Jsem zvědavý, zda bude překonán traťový rekord," sdělil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

11:25 - „Přeji všem jezdcům a chovatelům, ať jim koně jdou a ať se jim daří," uvedl při slavnostním zahájení 123. Velké pardubické s Českou pojišťovnou ministr zemědělství Miroslav Toman.

11:19 -  „Chtěla bych popřát všem divákům co nejkrásnější zážitky, ač je poněkud chladný den. Všem jezdcům a koním pak hodně štěstí, žádný pád ani úraz," řekla pardubická primátorka Štěpánka Fraňková. Podle ní byly přípravy náročné, ostatně jako vždy. „Myslím, že letos bude ten dostih velmi zajímavý. Netroufnu si říct, jak celý závod dopadne," řekla České televizi. 

11:17 - 123. Velká pardubická byla slavnostně zahájena. Po úvodních proslovech zazpívala státní hymnu České republiky slatiňanská rodačka, zpěvačka Helena Vondráčková.

Slavnostní zahájení 123. Velké pardubické11:00 - Právě začíná slavnostní zahájení dostihového dne. Na závodiště dorazily kočáry, které mimo jiné přivezly primátorku města Štěpánku Fraňkovou, hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického, ředitele Dostihového spolku Michaela Skalického a zpěvačku Helenu Vondráčkovou. Ta za chvíli zazpívá českou státní hymnu. 

10:33 - Probíhá generální zkouška české státní hymny. Zpívat ji bude Helena Vondráčková, rodačka z nedalekých Slatiňan, která na místo dorazila v červeném klobouku. 

9:59 - Pardubické dostihové závodiště se pomalu zaplňuje. Na místě je již mnoho stánků s občerstvením či obchůdků s koňskou tematikou. Fronty se nyní stojí především na horké nápoje. Parkoviště začínají být rovněž v obležení, situaci komplikuje bahnitý terén. Redaktoři Pardubického deníku cestou zapadli, přítomní hlídači je však ochotně roztlačili. Novináři se akreditují, o 123. ročník Velké pardubické je jako tradičně projevován velký zájem médií.

Návštěvníci přicházejí na závodiště

8:40 - Legendární žokej a trenér dostihových koní Josef Váňa se chystá na svoji poslední Velkou pardubickou. „To, co tu neustále vymýšlím, je proti přírodě. Jsem rozhodnutý, že letos pojedu naposledy," říká Váňa před nedělním startem nejslavnějšího překážkového dostihu v České republice. Více čtěte ZDE.

8:29 - Neskutečné! Fenomenální! Úchvatné! Nepřekonatelné! Že je těch superlativů nějak moc? Není. Loňské vystoupení klisny Orphee des Blins na Velké pardubické přesně takové bylo. Více čtěte ZDE.

8:02 - Zraky převážné části národa budou dnes upřeny na pardubické dostihové závodiště a budou pečlivě sledovat, kdo letos zvládne kurz jednoho z nejtěžších dostihů na světě nejlépe. Důležitou roli bude opět hrát i stav dráhy, kterou má na pardubickém závodišti na starosti bývalý trenér koní Jiří Janda. Více čtěte ZDE.

7:40 - Dobrý den všem čtenářům. Na tomto místě budete spolu s námi moci sledovat aktuální dění na pardubickém dostihovém závodišti, kde se dnes rohodne o vítězi 123. Velké pardubické s Českou pojišťovnou. V dostihovém areálu v této chvíli finišují přípravy. Závodiště se otevírá pro veřejnost v 9:00 hodin. 

KURZY 123. Velké pardubické
1. CANTRIDARA (ž. am. Freddie Mitchell) 100:1
V srpnu nedokončila kvalifikační dostih, v zářijové byla pátá. Amatér Mitchell startuje ve Velké pardubické poprvé.

2. STATUS QUO (ž. Marek Stromský) 100:1
Ještě žádný překážkový dostih nevyhrál. Marek Stromský startoval jedenáctkrát, v roce 2010 byl druhý s Amant Gris.

3. TOMIS (ž. Ondřej Velek) 50:1
V červnové kvalifikaci skončil třetí. Jezdec Ondřej Velek loni ve Velké startoval poprvé a neumístil se.

4. AL JAZ (ž. Josef Sovka) 25:1
V zářijové kvalifikaci byl druhý. Josef Sovka startoval ve Velké pardubické třikrát, předloni byl čtvrtý.

5. BUDAPEST (ž. Josef Váňa ml.)  12:1
V květnové kvalifikační Velké ceně města Pardubice byl třetí.  Žokej Josef Váňa mladší startoval pětkrát, dvakrát byl pátý.

Josef Váňa v sedle Tiumena6. TIUMEN (ž. Josef Váňa st.)  4,5:1
Největší překážková hvězda posledních let, trojnásobný vítěz Velké pardubické z let 2009-2011. Žokej Josef Váňa je rekordmanem dostihu, startoval již 26x, osmkrát zvítězil.

7. TROPIC DE BRION (ž. Marc-Antoine Dragon)  25:1
Naposledy startoval v červenci a v dostihu na 4500 metrů byl třetí. Jezdec Marc-Antoine Dragon ve Velké nestartoval.

8. KLAUS (ž. Josef Myška)  12:1
V posledních dvou letech patří mezi elitu našich krosařů. V květnové kvalifikaci byl druhý za Bremen Planem a v červenci na domácí dráze ve Světlé Hoře opět druhý za nadějným Moulou. Žokej Jaroslav Myška startoval ve Velké pardubické již desetkrát, nejlépe byl třikrát čtvrtý.

9. ORPHEE DES BLINS (ž. Jan Faltejsek) 2,5:1
Ve velkém stylu vloni suverénně ovládla Velkou pardubickou. Bude patřit k největším favoritům. Žokej Jan Faltejsek ve Velké pardubické startoval sedmkrát.

10. SPERANZA (ž. Pavel Kašný)  100:1
V zářijové kvalifikaci byl čtvrtý za Silver Regentem, Al Jazem a Moulou.

11. PEINTRE ABSTRAIT (ž. Lukáš Matuský) 50:1
V květnové kvalifikaci proběhl cílem devátý, v srpnu byl třetí v dostihu IV. kategorie.

12. MOUNT SION (ž. Richard McLernon) 13:1
V srpnu byl nejprve pátý ve steeplechase na 5000 metrů a naposledy startoval koncem září, kdy dostih nedokončil.

13. FRENEYS WELL (ž. Martin Ferrit) 25:1
Letos startoval sedmkrát, sedmý byl ve steeplechase, potom dvakrát třetí v PTP.

14. KASIM (ž. Marcel Novák)  50:1
V Pardubicích již dokázal dvakrát zvítězit ve čtyřkovém krosu, naposledy loni v srpnu.

15. ZEST FOR LIFE (ž. am. Sam Waley-Cohen) 20:1
Letos startoval šestkrát a koncem dubna zvítězil v Punchestownu ve steeplechase na 4800 metrů. Sam Waley-Cohen předloni doma vyhrál Zlatý pohár v Cheltenhamu a byl druhý v liverpoolské Grand National.

16. BODYGUARD  (ž. Jaroslav Brečka) 100:1
Letos proběhl cílem květnové kvalifikace jako dvanáctý. Žokej Jaroslav Brečka v roce 1992 zvítězil v sedle Quirinuse.

17. SHALIMAR FROMENTRO (ž. Alain de Chitray) 12:1
Letos startoval čtyřikrát a vždy dostih dokončil.

19. SEŠLOST (ž. Liam Treadwell) 100:1
Letos dokončila květnovou kvalifikaci jako třináctá v srpnové Cross country Peruána byla šestá. Žokej Liam Treadwell je vítězem liverpoolské Grand National.

20. NIKAS (ž. Dušan Andrés) 25:1
Patří do širší špičky našich krosařů, V květnové kvalifikaci byl osmý, koncem srpna v Cross country Peruána čtvrtý. Žokej Dušan Andrés zvítězil v roce 2007 v sedle Sixteen.

21. TREZOR (ž. Josef Bartoš)  3,5:1
V posledních dvou letech vyhrál čtyři kvalifikace. Žokej Josef Bartoš Velkou pardubickou dvakrát vyhrál.

Dostihovou sezonu zahájil v Pardubicích Italský denOhlédnutí: Rovinové dostihy se nesly ve znamení trojek

Tradiční předkrm Velké pardubické, tedy sobotní dostihové roviny, se na pardubickém závodišti nesl ve znamení trojek.

Ze sedmi dostihů byly hned tři vypsány jako první kategorie, další trojku si připsala stáj doktora Jiřího Charváta, když se jejím svěřencům zadařil hattrick. V hlavní Velké ceně Pardubic se prosadil Trip to Rhodos, v Ceně mílařů French Quebec a v závěrečném bumperu Celadon. Ten navíc vybojoval své třetí vítězství v kariéře.

Zopakoval vítězství

Hlavním sobotním lákadlem byla Velká cena Pardubic. V dostihu I. kategorie na 2900 metrů diváci viděli teprve druhého koně v historii, který dokázal své vítězství v tomto klání zopakovat. „Byl jím čtyřletý Trip to Rhodos, a to i přes páteční komplikace s podkovou," uvedla mluvčí pardubického závodiště Kateřina Nohavová.

Trenér Pavel Tůma koně připravil pro žokeje Jiřího Chaloupku. Tempo ale téměř do poslední chvíle udával nakonec až sedmý Dangerous Gleam a druhý Ski Pilot. Třetí došel Atack následovaný Mikaminou a Wallistem.

Nástup Tripa, který potvrdil své kvality ve vytrvalecké kategorii, byl ale drtivý.

Úvod dostihového dne obstaraly proutěné překážky pro amatérské jezdce na 3200 metrů. V nich si velmi dobře v úvodu vedl pětiletý Bugaboo, kterému ale brzy došly síly a do vedení se posunuli Vivienne of Gracie a favorizovaný, nakonec vítězný Timber. Toho pro amatéra Nailla Martina Kellyho nasedlal trenér Josef Váňa starší. „Bylo to první vítězství letošní sezony pro tohoto šestiletého valacha," upřesnila mluvčí pardubického závodiště.

Druhý dostih na 1900 metrů, ve kterém pro změnu startovaly pouze ženy, si lehce podmanila čtyřletá Medula s Lindou Fedorowiczovou z trenérské stáje Heleny Vocáskové. Její svěřenkyně, konkrétně Sinndarka a Fujara, odstartovaly velmi dobře i do následujícího dostihu pro dvouleté koně, II. kategorie na 1750 metrů. Nejvíc sil ale nakonec měl Le Conte Noire trenéra Artura Resulova. V sedle byl žokej Milan Zatloukal.

Dobrá práce žokeje

V prvním ze tří dostihů I. kategorie, Ceně mílařů na 1900 metrů, byla úspěšná French Quebec, kterou pro Jiřího Charváta připravuje Čestmír Olehla. Do vedení se dostala krátce před závěrečným obloukem. Vedl ji Tomáš Lukášek, pro kterého to bylo sedmnácté vítězství v sezoně.

„Trenér Olehla se před dostihem nejvíce obával konkurenta z Maďarska, klisny Seperate Opinion a Talara, který skončil druhý. Po dostihu chválil dobrou práci žokeje," podotkla Kateřina Nohavová.

Druhým jedničkovým dostihem byl v sobotu sprint na 1100 metrů a o vítězství byl sveden tuhý boj.

Prvenství nakonec brala čtyřletá Waka Laura trenéra Václava Luky, který ji nasedlal pro žokeje Petra Foreta.

V závěrečném bumperu na 3200 metrů se prosadil čtyřletý Celadon s žákem Janem Odložilem. „Celadon zajistil hattrick stáje doktora Charváta. Pro něho samotného to bylo třetí vítězství v kariéře. A to startoval zatím pouze třikrát," dodala mluvčí pardubického závodiště.